Menu

Masz podwójne obywatelstwo? Podczas podróży do Polski nie zapomnij polskiego paszportu

Masz podwójne obywatelstwo? Podczas podróży do Polski nie zapomnij polskiego paszportu
Mieszkające za granicą osoby z podwójnym obywatelstwem, które wybierają się do Polski, powinny pamiętać o zabraniu ze sobą polskiego paszportu. (Fot. Getty Images)
Do redakcji Londynek.net coraz częściej docierają sygnały o kłopotach naszych rodaków podczas odpraw paszportowych w Polsce. Chodzi o osoby z podwójnym obywatelstwem, od których wymaga się posługiwania się wyłącznie polskimi dokumentami, gdy opuszczają teren RP.

Do sprawy, o której mówi się głośno już od kilku lat, powrócił wczoraj portal Onet.pl, alarmując, że tylko w ciągu zaledwie dwóch ostatnich dni funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku Kraków-Balice zatrzymali w związku z tym aż ośmiu obywateli Polski.

Osobom, które nie posiadały przy sobie wymaganych polskich dokumentów tożsamości, odmówiono prawa wyjazdu z terytorium RP.

Jak opisuje Onet.pl, wśród osób, którym odmówiono wylotu, znalazł się m.in. 27-letni mężczyzna, który chciał lecieć do Londynu-Gatwick. "Okazał brytyjski paszport z pieczątką wjazdową z połowy stycznia 2025 r., co oznaczało przekroczenie dopuszczalnego czasu pobytu w Polsce. Mężczyzna nie miał przy sobie polskiego paszportu ani dowodu osobistego" - czytamy.

W innych podobnych przypadkach osoby z podwójnym obywatelstwem, które posługiwały się jedynie brytyjskimi paszportami, nie miały ważnych stempli wjazdowych, co jest dla władz granicznych kluczowe, gdyż są to ślady legalnego wjazdu do Polski.

Już w 2023 roku kwestia ta była tematem interwencji ówczesnego rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka, który zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej.

"Obywatel polski posiadający inne jeszcze obywatelstwo, bez względu na jego miejsce zamieszkania, w Polsce czy też za granicą, jest traktowany w świetle prawa polskiego przez władze polskie wyłącznie jako obywatel polski. Z perspektywy prawa polskiego i organów polskich, inne niż polskie obywatelstwo danej osoby nie jest uwzględniane i nie ma żadnego znaczenia" - wskazał szef SG.

Także z komunikatu na stronie internetowej SG wynika, że: "jeśli funkcjonariusz Straży Granicznej w trakcie kontroli granicznej na wyjazd z Polski uzyska informację, że podróżny posiada polskie obywatelstwo, a nie ma ważnego polskiego dokumentu, czyli - w zależności od kierunku podróży - paszportu lub dowodu osobistego, ma obowiązek nie zezwolić takiej osobie na przekroczenie granicy". Dotyczyć ma to również sytuacji, gdy obywatel wjechał do kraju na podstawie dokumentu stwierdzającego obywatelstwo innego państwa. 

Funkcjonariusze Straży Granicznej przypominają, że zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2023 r. poz. 1989), obywatel Polski ma obowiązek posługiwać się polskimi dokumentami tożsamości – zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z kraju. Dotyczy to także osób posiadających podwójne obywatelstwo.

"Posiadanie brytyjskiego czy amerykańskiego paszportu nie zwalnia obywatela Polski z obowiązku okazania polskiego paszportu lub dowodu osobistego przy przekraczaniu granicy. Jest to wymóg prawny, który dotyczy wszystkich obywateli Rzeczypospolitej" – podkreślają funkcjonariusze.

    Kurs NBP z dnia 04.07.2025
    GBP 4.9339 złEUR 4.2515 złUSD 3.6108 złCHF 4.5510 zł

    Sport