Menu

Więcej firm i pracowników w Polsce wybiera elastyczną pracę

Więcej firm i pracowników w Polsce wybiera elastyczną pracę
Obecnie elastyczny czas pracy oznacza większą swobodę w codziennych działaniach, takich jak praca w niepełnym wymiarze godzin, skrócony czas pracy, elastyczny czas pracy i praca zdalna. (Fot. Getty Images)
Pracodawcy nad Wisłą coraz chętniej sięgają po kontrakty B2B, pracę tymczasową i outsourcing. Tym bardziej że przybywa fachowców i specjalistów, którym nie zależy na etacie - wskazuje w dzisiejszym wydaniu 'Rzeczpospolita'.

"Rzeczpospolita" przedstawiła raport z badania firmy rekrutacyjnej Hays, które w I kwartale br. objęło prawie 200 pracodawców korzystających z pracy elastycznej i ponad 300 pracujących elastycznie osób, w tym pracowników tymczasowych i specjalistów na kontraktach B2B.

Cytowana przez "Rz" menedżer w Hays Poland Barbara Anzorge-Strazińska zwróciła uwagę, że w tegorocznej edycji badania wyraźnie przybyło firm, które chcą zwiększyć liczbę pracowników tymczasowych i zewnętrznych podwykonawców na kontraktach B2B.

Obecnie - jak czytamy - takie plany deklaruje 56 proc. ankietowanych pracodawców wobec 48 proc. przed rokiem.

Z badania wynika, że najwięcej, bo prawie 80 proc., badanych pracodawców korzysta z umów o pracę na czas określony, ponad połowa z umów B2B, dwie piąte zatrudnia na umowach zlecenia albo umowach o dzieło, a prawie co trzecia sięga po pracę tymczasową.

Gazeta podkreśliła, że tegoroczny raport dowodzi, że jeszcze większe znaczenie niż zwiększenie elastyczności kosztowej ma dziś dla pracodawców kwestia pozyskania odpowiednich kompetencji. 

Na przestrzeni roku - jak wskazała "Rz" - to właśnie ten argument najbardziej zyskał na znaczeniu i znalazł się na czele listy powodów skłaniających firmy do sięgania po zewnętrznych pracowników. Obecnie mówi o tym już 48 proc. badanych przedsiębiorstw, czyli dwukrotnie większa grupa niż przed rokiem.

Według cytowanego przez "Rz" głównego ekonomisty Pracodawców RP Kamila Sobolewskiego, w sytuacji przyspieszających zmian demograficznych, gdy liczba Polaków w wieku produkcyjnym maleje o ok. 100 tys. rocznie (w kolejnych dekadach ten spadek będzie jeszcze większy), będziemy odchodzić od tradycyjnego modelu, w którym jedna osoba ma jedną pracę.

"Z moich rozmów z przedsiębiorcami wynika, że nie tylko większość z nich szuka teraz pracowników, ale też trudno im zdobyć odpowiednich kandydatów" – stwierdził Sobolewski.

Czytaj więcej:

UK: Elastyczna praca najbardziej pożądanym świadczeniem — ale wciąż nie zawsze możliwa

W Polsce rośnie liczba emerytów wracających do pracy

Polacy należą do najmniej zaangażowanych w pracę w Europie

Świat eksperymentuje z czasem pracy. Czy 4-dniowy tydzień pracy będzie wkrótce normą?

    Kurs NBP z dnia 14.05.2025
    GBP 5.0419 złEUR 4.2455 złUSD 3.7775 złCHF 4.5206 zł

    Sport