Menu

Niemal co drugi Polak 60-latkiem

Niemal co drugi Polak 60-latkiem
Seniorzy nie są jednorodną grupą... (Fot. Getty Images)
Polska stoi u progu 'demograficznego trzęsienia ziemi' - już za 15 lat ok. 40 proc. obywateli będzie w wieku senioralnym, a liczba stulatków przekroczy 20 tys. (dziś jest ich trzykrotnie mniej). To olbrzymie wyzwanie organizacyjne i finansowe nie tylko dla systemu ochrony zdrowia, ale całego państwa oraz społeczeństwa - oceniali uczestnicy panelu 'Senior 2030: zdrowie, bezpieczeństwo, szacunek'.

Panel o zdrowiu i dobrostanie seniorów w Polsce to inicjatywa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Powstała w ścisłej współpracy ze środowiskiem senioralnym - zwłaszcza z uczestnikami Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku OIL Warszawa "NESTOR". Debata stanowiła odpowiedź na realne potrzeby społeczne i zdrowotne tej rosnącej grupy obywateli.

Choć najprostsza, ale być może najpełniejsza definicja terminu "polityka senioralna", sformułowana przez uczestników konferencji OIL, brzmi: "działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych", to jednak cechuje się on złożonością i wielowątkowością.

"Po pierwsze: seniorzy nie są jednorodną grupą. Choć do opieki geriatrycznej mają prawo osoby, które ukończyły dopiero 60. rok życia, to jednak mają one zupełnie inne potrzeby i problemy niż przykładowo 90-latkowie. Czy jest się rzeczywiście pacjentem geriatrycznym, decyduje nie metryka, a sprawność funkcjonalna" - tłumaczył prof. dr hab. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Dobrze zaprojektowana polityka senioralna musi więc obejmować wszystkich seniorów: zarówno tych relatywnie zamożnych, jak i korzystających z opieki socjalnej, aktywnych, ale też tych niemogących opuścić swojego mieszkania, a niekiedy nawet łóżka. Pamiętać należy również o zróżnicowaniu naszego kraju, chociażby pod względem dostępności do specjalistów w danym regionie czy gminie.

"Należy przygotować się do ewolucyjnego, ale jednocześnie konsekwentnego rozwoju opieki geriatrycznej, gdyż trend demograficzny nie ulegnie już zmianie. Obecnie mamy w Polsce nieco powyżej 500 czynnych zawodowo geriatrów i ten wskaźnik musi ulec poprawie. Dlatego proponuję m.in. szybką ścieżkę nabywania umiejętności geriatrycznych dla lekarzy innych specjalizacji, rozszerzenie programu studiów o dodatkowe godziny zajęć związanych z seniorami, a wreszcie - położenie nacisku na opiekę ambulatoryjną i domową, by odciążyć oddziały szpitalne" - dodał prof. dr hab. Tomasz Targowski.

Trendy demograficzne nakazują również przygotować do funkcjonowania w nowej rzeczywistości zarówno ekonomię (tzw. srebrna gospodarka), jak i całe społeczeństwo.

"Musimy nauczyć się międzypokoleniowego szacunku i zrozumienia. Taka idea towarzyszyła zakończonemu właśnie z sukcesem programowi pilotażowemu przeprowadzonemu w 1,6 tys. szkół w całej Polsce. Dzieciaki uczyły seniorów obsługi urządzeń mobilnych, zakładania Internetowego Konta Pacjenta, blokowania podejrzanych numerów. Dawało im to olbrzymią satysfakcję, a osobom starszym pozwoliło nabyć szereg potrzebnych, cennych kompetencji. A wszystko to pomogło w zbudowaniu trwałych, pięknych więzi" - podsumowała Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej.

Czytaj więcej:

Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i już nie pracować

Polska się starzeje. Mediana wieku w kraju zwiększyła się do prawie 43 lat

Liczba ludności w Polsce w 2024 r. spadła do 37 mln 489 tys.

    Kurs NBP z dnia 09.05.2025
    GBP 5.0002 złEUR 4.2414 złUSD 3.7681 złCHF 4.5389 zł

    Sport