Menu

Bruksela pustoszeje nie tylko na święta. Miasto kojarzone jest z betonem i nudą

Bruksela pustoszeje nie tylko na święta. Miasto kojarzone jest z betonem i nudą
Bruksela, będąca stolicą Belgii, liczy około 120 000 mieszkańców. Region stołeczny Brukseli, obejmujący 19 gmin, zamieszkuje ponad 1,2 miliona osób. (Fot. Getty Images)
Na Wielkanoc Bruksela szykuje się na masowy odpływ mieszkańców. Tylko z jednego z jej lotnisk odleci 1,2 mln pasażerów. Ale unijna stolica pustoszeje nie tylko na święta. Kojarzona z betonem i nudą dzielnica europejska ma problem z przyciągnięciem 'zwyczajnych rodzin'. Miasto chce to jednak zmienić.

Dzielnica europejska, w której siedziby mają instytucje UE, problem z wyludnianiem się ma na co dzień. Ta część miasta tętni bowiem życiem jedynie w godzinach pracy unijnych urzędników, a wymiera wieczorami i w weekendy.

Zabetonowana przestrzeń nie cieszy się popularnością nawet wśród unijnych biurokratów. Wolą mieszkać albo na bardziej zielonych przedmieściach Brukseli, albo w urokliwych dzielnicach rezydencjalnych i starych kamieniach "z duszą".

Przed świętami, gdy urzędnicy mają wolne, a instytucje są zamknięte, Belgia przeżywa exodus. Lotniska ostrzegają przed tłumami i apelują do pasażerów o wcześniejszy przyjazd przed odlotem.

Słynny Grand Place. (Fot. Getty Images)

Jak poinformował port lotniczy Bruksela Zaventem, w tym roku w Wielkanoc ze stolicy wyleci o 100 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem. Z danych lotniska wynika, że wyjeżdżający tłumnie na święta urzędnicy nie tylko wrócą do swoich krajów, ale część z nich uda się na wczasy.

Chociaż najpopularniejszym kierunkiem jest Rzym, to niemalże tak samo chętnie wybieranym połączeniem jest Singapur, skąd dalej można polecieć do wielu krajów azjatyckich.

Z problemu pustoszejącej nie tylko od święta dzielnicy europejskiej doskonale zdają sobie sprawę brukselskie władze. Dlatego w ubiegłym roku odkupiły one od Komisji Europejskiej 23 budynki, w których wcześniej mieściły się jej instytucje.

Tempo życia w mieście narzucają liczne instytucje UE, takie jak parlament.
(Fot. Getty Images)

Zgodnie z planem, w dotychczasowych biurach powstaną tanie mieszkania na wynajem i sprzedaż, sklepy, lokale usługowe i kulturalne, a także mniejsze powierzchnie biurowe. Belgijski państwowy fundusz majątkowy (SFPIM) zapłacił za budynki 900 mln euro, a cała inwestycja szacowana jest w sumie na 2 mld euro.

W ten sposób władze chcą sprowadzić do pustoszejącej dzielnicy, kojarzącej się z szarością, betonem i urzędnikami pod krawatem, "zwyczajne rodziny".

Dlatego w dzielnicy europejskiej zgodnie z założeniem powstać ma też więcej przestrzeni zielonych i służących do relaksu, a rondo Schumana, przy którym siedzibę mają m.in. Komisja Europejska i Rada Europejska, przechodzi właśnie intensywny, irytujący biurokratów remont.

Architektura miasta jest dość eklektyczna...(Fot. Getty Images)

Ruch samochodowy w tym centralnym punkcie dzielnicy ma zostać radykalnie ograniczony, a rondo - zamienione w deptak łączący je z sąsiadującym historycznym parkiem Cinquantenaire.

Wśród wiecznie niezadowolonych sceptyków słychać jednak głosy, że wylano dziecko z kąpielą, bo dotychczasową jezdnię wraz z nielicznymi drzewami zastąpi równie mało zielona promenada z betonu.

Na radykalną przemianę dzielnicy europejskiej trzeba będzie jednak poczekać, bo pierwsze mieszkania zostaną udostępnione lokatorom najwcześniej w 2028 r., a całość będzie gotowa za siedem do dziewięciu lat. Trzeba więc zakładać, że unijna dzielnica zyska nowe oblicze dopiero w kolejnej dekadzie.

Dzielnica europejska jest dość "betonowa"... (Fot. Getty Images)

Problem z dzielnicą europejską wynika głównie z tego, że nad jej stopniową rozbudową nikt nie zapanował. W efekcie brakuje jej architektonicznej spójności i polotu.

Nie stało za jej powstaniem żadne założenie urbanistyczne, a kolejne budynki, stawiane w odpowiedzi na potrzeby pęczniejącej unijnej biurokracji, pochłaniały historyczną zabudowę miasta. To, co wydawało się nowoczesne w latach 60., brzydko się jednak zestarzało.

    Kurs NBP z dnia 24.04.2025
    GBP 5.0011 złEUR 4.2789 złUSD 3.7599 złCHF 4.5484 zł

    Sport