Menu

Sąd Najwyższy w UK ogłosił dzisiaj przełomowy wyrok, który kończy spór o definicję prawną "kobiety"

Sąd Najwyższy w UK ogłosił dzisiaj przełomowy wyrok, który kończy spór o definicję prawną "kobiety"
Sąd Najwyższy orzekł, że definicja prawna "kobiety" odnosi się do płci biologicznej. Na zdj. aktywistki celebrujące ogłoszenie wyroku, 16 kwietnia 2025 r. (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
Sąd Najwyższy w Londynie ogłosił dzisiaj, że definicja prawna kobiety odnosi się do płci biologicznej. Tym samym zajął stanowisko w sporze szkockich aktywistów z rządem Szkocji, który w uchwalonej ustawie do definicji kobiety włączył osoby transpłciowe z certyfikatem uzgodnienia płci.

Pod budynkiem sądu zgromadził się tłum oczekujących na wyrok. Wielu aktywistów trzymało transparenty z hasłami takimi jak "Kobiety to dorosłe ludzkie samice" i "Mężczyzna nie może być lesbijką". Grupa kobiet zebrała się także przy pomniku sufrażystki Millicent Fawcett, pierwszej Angielki z dyplomem lekarza i pierwszej burmistrzyni.

Sędzia SN Patrick Hodge ogłosił, że definicja kobiety zawarta w ustawie o równości, obowiązującej w całej Wielkiej Brytanii od 2010 r., opiera się na płci biologicznej. Zaznaczył, że nie należy postrzegać wyroku jako zwycięstwa jednej ze stron nad drugą. Podkreślił, że prawo nadal zapewnia osobom transpłciowym ochronę przed dyskryminacją.

Wyrok ogłosił pięcioosobowy skład sędziowski złożony z trzech mężczyzn i dwóch kobiet. Decyzja zapadła jednomyślnie.

Zgromadzeni na sali sądowej aktywiści reprezentujący organizację For Women Scotland zareagowali entuzjastycznie. Ich szefowa Trina Budge w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph" określiła wyrok jako "absolutne zwycięstwo praw kobiet".

"Jesteśmy zachwyceni, że organizacja For Women Scotland odniosła sukces w apelacji do Sądu Najwyższego i że stanowisko szkockiego rządu zostało odrzucone" – ogłosiła organizacja Sex Matters, zajmująca się prawami człowieka. 

"Sąd udzielił właściwej odpowiedzi: płeć męska i żeńska odnosi się do rzeczywistości, a nie do papierów" – dodano.

Spór prawny rozpoczął się od uchwalenia przez rząd Szkocji w 2018 r. ustawy, której celem było zapewnienie równowagi płci w zarządach instytucji sektora publicznego. Sprzeciw aktywistów z For Women Scotland wywołał zapis ustawy zaliczający do kobiet także osoby transpłciowe posiadające dokument uzgodnienia płci.

Sprawa sądowa nie dotyczyła osób samoidentyfikujących swoją płeć (chodzi o identyfikację deklaratywną - przyp. red.), a jedynie tych, które posiadają certyfikat uzgodnienia płci. Sex Matters szacuje liczbę osób z tej drugiej grupy na ok. 8 tys. w Wielkiej Brytanii.

Według ustawy o równości osoby identyfikujące się jako należące do płci przeciwnej niż ich płeć biologiczna lub jako osoby niebinarne pozostają prawnie przypisane do swojej płci biologicznej.

Czytaj więcej:

Połowa Brytyjczyków uważa, że osoby transpłciowe "nie powinny móc zmieniać płci w aktach urodzenia"

Spis powszechny mógł przeszacować liczbę osób transpłciowych w Anglii i Walii

Liczba diagnoz dotyczących zaburzeń tożsamości płciowej wśród dzieci w Anglii wzrosła 50-krotnie

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport