Wiadomo, czego od Ukrainy chce Putin. Amerykański dyplomata spotkał się z nim w Rosji

Witkoff, który odbył 4,5-godzinne spotkanie w Petersburgu z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem oraz rozmawiał z jego doradcami - Jurijem Uszakowem i Kiryłem Dmitrijewem - relacjonował swoje rozmowy w wywiadzie z publicystą Fox News Seanem Hannitym.
Jak ocenił, porozumienie z Rosją "wyłania się", a Putin zaprezentował swoje warunki osiągnięcia trwałego pokoju.
"Trochę czasu zajęło nam dotarcie do tego, jakie są żądania Putina, by osiągnąć stały pokój. Więc poza zawieszeniem broni, otrzymaliśmy na to odpowiedź" - poinformował doradca prezydenta Trumpa.
Witkoff nie zdradził, czego zażądał Putin, ale stwierdził, że umowa pokojowa dotyczy przede wszystkim "tych tzw. pięciu terytoriów" - anektowanych przez Rosję obwodów Ukrainy - ale też wielu innych spraw.
Chociaż Witkoff nie wymienił bezpośrednio nazw terytoriów, prawdopodobnie odnosił się do Krymu, nielegalnie zaanektowanego przez Rosję w 2014 r., oraz częściowo okupowanych obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Moskwa ogłosiła aneksję czterech ostatnich regionów w 2022 r.
Amerykański dyplomata ocenił, że oba kraje mogą być "na skraju czegoś, co byłoby bardzo, bardzo ważne dla całego świata".
"Na dodatek uważam, że istnieje możliwość przekształcenia relacji Rosja-Stany Zjednoczone poprzez pewne bardzo przekonujące okazje handlowe, które, moim zdaniem, dają regionowi również prawdziwą stabilność" - zauważył.
Jak zauważa ukraiński dziennik "Kiyev Independent", niektórzy urzędnicy amerykańscy są zaniepokojemi kierunkiem dyplomacji administracji Trumpa. "The Wall Street Journal" poinformował, że sekretarz stanu Marco Rubio i specjalny wysłannik ds. Ukrainy Keith Kellogg wzywają prezydenta Donalda Trumpa do sprzeciwienia się ustępstwom terytorialnym wobec Moskwy.
Według Reutersa, Witkoff powiedział Trumpowi, że uznanie rosyjskiej kontroli nad czterema częściowo okupowanymi regionami byłoby najszybszym sposobem na zapewnienie zawieszenia broni. To podejście odzwierciedla żądania Kremla i wywołało zaniepokojenie wśród sojuszników Kijowa.
Pomimo wysiłków na rzecz zawieszenia broni, Rosja nadal odrzuca pełną 30-dniową propozycję zawieszenia broni popieraną przez Stany Zjednoczone i wspieraną przez Ukrainę. Częściowy rozejm obejmujący infrastrukturę energetyczną był wielokrotnie naruszany przez siły rosyjskie.

Czytaj więcej:
Arabia Saudyjska: Ukraina przyjęła propozycję 30-dniowego rozejmu. USA odblokowały pomoc
USA, Ukraina i Rosja uzgodniły pewnego rodzaju rozejm. Szczegóły nie są znane
Szefowie sztabów generalnych Francji i UK rozmawiają w Kijowie o kontyngencie wojskowym