Brytyjczycy ostrzegają Austriaków przed zamachami terrorystycznymi w Wielkanoc

W weekend brytyjska ambasada w Wiedniu za pośrednictwem mediów społecznościowych wydała oświadczenie dotyczące zagrożenia terrorystycznego na terytorium Austrii. Jako przykład podano atak nożownika w Villach z 25 lutego br., w którym syryjski napastnik jedną osobę zabił, a pięć kolejnych ciężko ranił.
Informacja została opublikowana w związku ze zbliżającą się Wielkanocą, której w Austrii towarzyszą liczne imprezy plenerowe. Brytyjskie ostrzeżenie o niebezpieczeństwie ataku terrorystycznego dotyczy też innych krajów europejskich, w tym Niemiec, Francji, Belgii i Szwecji.
Na komunikat zareagowało austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przypomniało, że w Austrii cały czas obowiązuje drugi, pomarańczowy poziom zagrożenia terrorystycznego.
Ponadto resort zapewnił, że na tym etapie nie ma żadnych konkretnych sygnałów wskazujących na niebezpieczeństwo związane z udziałem w jarmarkach czy wielkanocnych uroczystościach.
Przedstawiciele ministerstwa przyznali jednak, że podczas dużych wydarzeń można spodziewać się liczniejszych patroli policyjnych – podobnie jak to miało miejsce w czasie świąt Bożego Narodzenia. Resort spraw wewnętrznych zaapelował zarówno do Austriaków, jak i gości przyjeżdżających do tego kraju na święta, by nie popadali w panikę.
"Ludność nie musi podejmować specjalnych środków ani zmieniać swojego zachowania - to jedyny sposób, w jaki my, jako społeczeństwo, możemy przeciwdziałać celom terroryzmu" – przekazało w specjalnym oświadczeniu dla oe24.at ministerstwo.
"Celem terroryzmu jest wywoływanie niepokoju wśród ludności oraz wywieranie negatywnego wpływu i dezorganizacja życia społecznego i publicznego (i prywatnego) w możliwie najgłębszym stopniu. Terroryści chcą stosować przemoc psychologiczną, aby wywołać zmiany w zachowaniu społeczeństwa (np. dłuższe pozostawanie w domu, zaprzestanie odwiedzania określonych miejsc, zaprzestanie uczestnictwa w życiu społecznym itp.)" – czytamy w oświadczeniu.
Władze przypomniały też, że istotne jest, by obywatele niezwłocznie informowali służby o wszelkich podejrzanych osobach, pakunkach czy sytuacjach, które zwróciły ich uwagę.
Czytaj więcej:
Hiszpania: Po ponad 20 latach od zamachów w Madrycie zagrożenie atakami nie zniknęło
Niemieckie miasta odwołują imprezy w obawie przed atakami
Holandia: Sprawca ataku w Amsterdamie mógł działać z pobudek terrorystycznych