Menu

Cenzura w UK? Bibliotekarze coraz częściej są proszeni o usuwanie z półek niektórych książek

Cenzura w UK? Bibliotekarze coraz częściej są proszeni o usuwanie z półek niektórych książek
Niezbędne jest, aby biblioteki czuły się w stanie zapewnić dostęp do szerokiego zakresu perspektyw, jeśli mają ułatwiać swobodną wymianę idei - podkreślają bibliotekarze w UK. (Fot. Getty Images)
Jak poinformowały brytyjską prasę osoby pracujące w bibliotekach, rośnie liczba próśb o usunięcie z półek niektórych książek. Jak zauważa dziennik 'The Guardian', jest to wynikiem działalności grup nacisku, stojących za zakazami książek w USA.

"Chociaż sytuacja nie jest ogólnie tak zła, cenzura się zdarza i istnieją pewne głęboko niepokojące przykłady bibliotekarzy tracących pracę tylko dlatego, że stawali w obronie wolności intelektualnej" - poinformował Louis Coiffait-Gunn, dyrektor generalny Chartered Institute of Library and Information Professionals (Cilip).

"Sygnały od naszych członków sugerują, że prośby o usunięcie książek rosną" - potwierdził Ed Jewell, prezes Libraries Connected, niezależnej organizacji charytatywnej reprezentującej biblioteki publiczne.

Większość wniosków o ocenzurowanie danego tytułu w Wielkiej Brytanii wydaje się pochodzić od osób fizycznych lub małych grup, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie 72% tego typu żądań zostało zgłoszonych przez zorganizowane grupy.

Jednak dowody sugerują, że działalność amerykańskich grup zaczyna mieć przełożenie także na brytyjskie biblioteki.

Librarians in UK increasingly asked to remove books, as influence of US pressure groups spreads

(image or embed)

— The Guardian (@theguardian.com) 14 April 2025 at 08:13

Alison Hicks, adiunkt ds. bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UCL, przeprowadziła wywiady z 10 bibliotekarzami szkolnymi z Wielkiej Brytanii, którzy doświadczyli podobnych wyzwań. Okazało się, że cenzura stosowana przez uczniów w brytyjskich szkołach to "niszczenie materiałów bibliotecznych, opatrywanie książek bibliotecznych rasistowskimi i homofobicznymi obelgami" oraz niszczenie plakatów i ekspozycji.

"Niemal wszystkie ataki w Wielkiej Brytanii zgłoszone w moim badaniu koncentrowały się na materiałach LGBTQ+, podczas gdy ataki w USA wydają się być skierowane na materiały związane z rasą, pochodzeniem etnicznym i sprawiedliwością społeczną, a także kwestiami LGBTQ+" - dodała Hicks.

Potwierdzają to ustalenia ankiety Index on Censorship z zeszłego roku, w której 28 z 53 ankietowanych bibliotekarzy zgłosiło, że poproszono ich o usunięcie z półek bibliotecznych książek, z których wiele było tytułami LGBTQ+. W ponad połowie tych przypadków książki zostały zdjęte z półek.

Jednak badanie Chartered Institute of Library and Information Professionals (Cilip) z 2023 r., które wykazało, że jedna trzecia bibliotekarzy w Wielkiej Brytanii została poproszona przez członków społeczeństwa o cenzurowanie lub usuwanie książek, zidentyfikowało tematy rasy i imperium jako jedne z najczęściej atakowanych, obok LGBTQ+.

Większość bibliotek w Wielkiej Brytanii stosuje się do ram etycznych określonych przez Cilip. Stanowią one, że opublikowane materiały nie powinny być ograniczane z żadnych innych powodów niż prawo.

    Kurs NBP z dnia 15.04.2025
    GBP 4.9871 złEUR 4.2767 złUSD 3.7692 złCHF 4.6257 zł

    Sport