Menu

UE wydała w 2024 r. więcej pieniędzy na paliwa z Rosji niż na pomoc finansową dla Ukrainy

UE wydała w 2024 r. więcej pieniędzy na paliwa z Rosji niż na pomoc finansową dla Ukrainy
Okazuje się, że UE pośrednio finansuje rosyjską machinę wojenną. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska wydała w trzecim roku pełnowymiarowej inwazji Kremla na Ukrainę więcej pieniędzy na rosyjskie paliwa niż na pomoc finansową przekazywaną Kijowowi - wynika z raportu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), cytowanym dzisiaj przez brytyjski dziennik 'Guardian'.

Szacuje się, że w 2024 r. UE kupiła od Rosji ropę i gaz o wartości 22 mld euro, a na wsparcie finansowe Ukrainy przekazała 19 mld euro - wynika z danych CREA i Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW Kiel). 

Dane te nie obejmują pomocy wojskowej czy humanitarnej przekazywanej Kijowowi przez UE, lecz wyłącznie wsparcie finansowe.

Christoph Trebesch, ekonomista z IfW Kiel, zauważył, że europejscy darczyńcy przeznaczają średnio na pomoc finansową dla Ukrainy mniej niż 0,1 proc. PKB.

"Wiele krajów wykazało się większą hojnością w innych konfliktach. Na przykład Niemcy zmobilizowały znacznie więcej pomocy na rzecz wsparcia Kuwejtu, (zaatakowanego przez Irak - przyp. red.) w latach 90. XX wieku, niż na rzecz Ukrainy w porównywalnym okresie" - zauważył Trebesch.

Z raportu CREA wynika również, że Rosja zarobiła w trzecim roku swojej inwazji na Ukrainę 242 mld euro na eksporcie paliw kopalnych.

Jak podkreślono, Moskwa czerpie nawet połowę swoich dochodów podatkowych z sektora naftowo-gazowego i stara się ominąć zachodnie sankcje, transportując paliwa dzięki tzw. flocie cieni. Według CREA statki te odpowiadają za przewóz towarów o wartości odpowiadającej około jednej trzeciej przychodów z eksportu paliw kopalnych.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE jednomyślnie poparli dzisiaj w Brukseli 16. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Obejmie on kolejne sektory rosyjskiej gospodarki, a także część tzw. floty cieni.

W raporcie wezwano także do ograniczenia stosowania skroplonego gazu ziemnego (LNG). Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Europa ograniczyła import gazu z Rosji rurociągami, ale swoje potrzeby energetyczne częściowo zaspokoiła dostawami LNG, w tym rosyjskiego.

Jan-Eric Faehnrich, analityk z norweskiego Rystad Energy, podkreślił, że znaczenie LNG w krajach UE i Wielkiej Brytanii bardzo wzrosło od początku inwazji Rosji na Ukrainę - z przedwojennego maksimum, wynoszącego w 2019 r. 81,3 mln ton do 119 mln ton w roku 2022. 

Dodał, że Rosja była w ubiegłym roku drugim pod względem wielkości eksporterem LNG do Europy.

Czytaj więcej:

Londyn: Kilkutysięczna demonstracja poparcia dla Ukrainy przed ambasadą Rosji

Premier Starmer: Ukraina musi być w centrum negocjacji pokojowych, będę o tym rozmawiał z Trumpem

Szef MSZ Ukrainy: Jesteśmy przekonani, że sprawiedliwy pokój możliwy jest w tym roku

Premier UK Starmer wezwał do większego ryzyka w sprawie sankcji na Rosję

    Kurs NBP z dnia 24.02.2025
    GBP 5.0216 złEUR 4.1609 złUSD 3.9734 złCHF 4.4187 zł

    Sport