BARKA w Dublinie kolejny rok wspiera bezdomnych migrantów z Europy Środkowo-Wschodniej
W 2024 roku pracownikom BARKI udało się pomóc powrócić do domu 137 osobom, a od czasu założenia organizacji w 2011 roku jest to aż 1 137 bezdomnych.
72% osób powróciło do swoich rodzin w krajach pochodzenia, przy czym wśród nich najwięcej było obywateli Rumunii i Polski. 79% uczestników stanowili mężczyźni, 21% kobiety, a w programie uwzględniono również 14 dzieci i 8 rodzin.
Jak poinformowała BARKA IE w swoim raporcie, warunki życiowe osób, którym udzielano pomocy, były bardzo trudne:
- 59% z nich mieszkało w ekstremalnych warunkach, takich jak ulice, namioty czy samochody,
- 14% przebywało na kanapach znajomych, a kolejne 14% w schroniskach,
- jedynie 1% miało dostęp do stabilnych form zakwaterowania.
Zintegrowane wsparcie dla bezdomnych, jakie oferuje organizacja, to nie tylko udzielanie informacji i pomocy w powrotach, ale także zapewnianie dostępu do zakwaterowania awaryjnego i wspieranie integracji społecznej i zawodowej.
"Po 10 latach w Irlandii, straciwszy zdrowie i prawo jazdy przez uzależnienie, Jerzy, zawodowy kierowca, zgodził się na powrót do Polski. Obecnie przebywa w placówce terapii uzależnień i planuje odbudować swoje życie oraz relacje rodzinne" - opowiadają pracownicy BARKI IE.
Takich inspirujących jest więcej: "Radostin - bułgarski obywatel, który trafił na ulicę w wyniku problemów psychicznych, powrócił do swojej rodziny w Sofii z pomocą BARKI. Dzięki wsparciu rodziny ma szansę na nowy początek".
"Po roku w Irlandii i problemach zdrowotnych Silvian powrócił do Rumunii, gdzie kontynuuje leczenie w otoczeniu bliskich".
Organizacja współpracuje z licznymi instytucjami, takimi jak Capuchin Day Centre, Merchants Quay Ireland czy Focus Ireland, a także z konsulatami, szpitalami i więzieniami. Kluczowe sukcesy obejmują pomoc w uzyskaniu dokumentów podróżnych dla 32 osób oraz bezpośrednią asystę w podróży dla 8 beneficjentów.
Czytaj więcej:
Rekordowa liczba bezdomnych w Londynie. Wśród nich są także Polacy