Odnotowano rekordową liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę Ziemi
"W 2024 r. zanotowano rekordową liczbę 259 wystrzeleń rakiet nośnych wynoszących satelity na orbity okołoziemskie. W porównaniu z 2023 r., w którym liczba ta wynosiła 221, oznacza to wzrost o 17 proc." - poinformowano w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak wyliczono, najwięcej lotów w kosmos w 2024 r. odnotowano w Stanach Zjednoczonych - 144 wyniesienia rakiet nośnych. Drugą największą liczbę rakiet nośnych wystrzeliły Chiny - 68. Na trzecim miejscu jest Rosja - 17 rakiet.
Autorzy raportu zauważyli, że przewaga USA tym segmencie rynku kosmicznego rośnie od kilku lat. Przypomnieli, że w 2022 r. Amerykanie wystrzelili 78 rakiet, a w 2023 r. - 107. W przypadku Chin były to odpowiednio 61 oraz 63 starty.
W 2024 r. za ponad połowę, bo 134 starty odpowiadają rakiety Falcon 9 oraz Falcon Heavy prywatnej firmy SpaceX, przy pomocy których przedsiębiorstwo wynosi na orbitę m.in. satelity tworzące sieć Starlink, której celem jest dostarczanie internetu do dowolnego miejsca na Ziemi.
"Klientem SpaceX wykorzystującym rakiety Falcon jest również fińsko-polska spółka ICEYE, budująca m.in. konstelację satelitów SAR do stałej obserwacji Ziemi na zlecenie greckiego narodowego programu kosmicznego Axis 1.2" - przekazano.
Przypomniano również, że Chiny w odpowiedzi na działania SpaceX rozwijają własny projekt "Konstelacja tysiąca żagli", w ramach którego docelowo do 2030 r. na niskiej orbicie okołoziemskiej ma znaleźć się około 15 tys. satelitów.
Zdaniem autorów raportu, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój systemów satelitarnych USA i Chin oraz zwiększającą się liczbę zastosowań łączności satelitarnej, można przewidywać, że globalny rekord startów rakiet może zostać pobity w najbliższych latach.
W Tygodniku zwrócono również uwagę na coraz słabszą pozycję Europy. O ile jeszcze w 2022 r. odnotowano pięć wyniesień, w latach w 2023 r. i w 2024 r. były to po trzy starty.
SpaceX projektuje, buduje i wystrzeliwuje rakiety oraz statki kosmiczne. Amerykańska firma została założona w 2002 roku przez Elona Muska.
Czytaj więcej:
Pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną nazywa się Ignis
"Forbes": Wartość majątku Muska przekroczyła 400 mld dolarów
Na kenijską wioskę spadła część rakiety. Czy powinniśmy się obawiać kosmicznych śmieci?