Eurostat: Komercyjny ruch lotniczy w UE nadal niższy niż przed pandemią
Loty komercyjne będące poza stałym rozkładem stanowiły 8,7 proc. wszystkich lotów w UE w 2024 r.
Najwięcej lotów odnotowano w Hiszpanii (1,76 mln), Niemczech (1,57 mln) i we Włoszech (1,32 mln). Polska zajęła 9. miejsce wśród państw UE z liczbą 415 tys. lotów komercyjnych. Na końcu zestawienia znalazły się Słowenia (19 tys.), Słowacja (25 tys.) i Estonia (38 tys.).
Najwięcej lotów w 2024 r. w UE odbyło się w miesiącach letnich – w lipcu i sierpniu (po 10,1 proc.), a najmniej w miesiącach zimowych – w lutym (6,3 proc.) i styczniu (6,4 proc.). Podobnie było w przypadku Polski – najwięcej lotów wykonano w lipcu i sierpniu (odpowiednio 10,1 oraz 10,2 proc.), a najmniej – w lutym (6,2 proc.) i styczniu (6,6 proc.).
Europejski Urząd Statystyczny podał również dane dla poszczególnych lotnisk w krajach unijnych. Najwięcej lotów komercyjnych w 2024 r. odnotowano w porcie lotniczym Amsterdam-Schiphol w Amsterdamie (484 tys.).
Na kolejnych miejscach były lotnisko Charles’a de Gaulle’a w Paryżu (463 tys.) i lotnisko we Frankfurcie nad Menem (437 tys.). Na 20. miejscu, z liczbą 158 tys. lotów, znalazło się lotnisko Chopina w Warszawie.
Spośród 10 lotnisk z największą liczbą lotów komercyjnych, najwyższy udział lotów będących poza stałym rozkładem zarejestrowano na lotnisku w Atenach (5,5 proc.), Wiedniu (4,6 proc.) i Madrycie (4,5 proc.).
W metodologii Eurostatu lot nierozkładowy lotnictwa komunikacyjnego to komercyjna usługa lotnicza inna niż rozkładowe usługi lotnicze (bez rozkładu lotów i regularnej częstotliwości). Obejmuje loty czarterowe i inne loty specjalne wykonywane za wynagrodzeniem, takie jak taksówki powietrzne, loty VIP i loty turystyczne.
Czytaj więcej:
Lotnisko Heathrow pobiło rekord rocznej liczby pasażerów