Koniec kupowania nieruchomości w Hiszpanii przez Brytyjczyków? Będą nowe zasady
W 2023 roku mieszkańcy spoza UE kupili 27 000 nieruchomości w Hiszpanii "nie po to, aby w nich mieszkać, ale aby na nich zarabiać" - stwierdził hiszpański premier. "Na co, w kontekście niedoboru, w jakim się znajdujemy, nie możemy pozwolić" — dodał.
Sanchez podkreślił, że wyższy podatek od kupna nieruchomości ma sprawić, że pierwszeństwo nabycia będą mieli rodzimi mieszkańcy. Polityk nie podał jeszcze żadnych szczegółów na temat tego, jak będzie działać podatek, ani harmonogramu przedstawiania go parlamentowi do zatwierdzenia.
Jego biuro opisało proponowany środek jako sposób na ograniczenie zakupu domów przez "cudzoziemców spoza UE, którzy nie są rezydentami". W Hiszpanii osoby nie są klasyfikowane jako rezydenci, jeśli mieszkają w kraju krócej niż 183 dni w ciągu jednego roku.
Rząd Hiszpanii wyjaśnił, że propozycja zostanie sfinalizowana "po dokładnym zbadaniu".
Zgodnie z hiszpańskim rejestrem nieruchomości, całkowita liczba sprzedaży cudzoziemcom, w tym osobom z UE, stanowi około 15% hiszpańskiego rynku nieruchomości — to 87 000 z 583 000 sprzedaży w 2023 r.
Spain plans to impose a 100% tax on property purchased by non-European Union residents to tackle its exacerbated housing crisis. https://t.co/iecnv1Zup1 pic.twitter.com/C135L0kw3L
— FORTUNE (@FortuneMagazine) January 19, 2025
Simon Creed z Azahar Properties, który od ponad 22 lat sprzedaje domy w regionie Walencji Brytyjczykom, Amerykanom i innym osobom spoza UE, przypomniał, że ta decyzja uderzy przede wszystkim w Brytyjczyków.
"Brytyjczycy zawsze byli dużymi nabywcami tutaj w Hiszpanii, ale oczywiście zwiększy to siłę nabywczą obywateli UE, takich jak Niemcy, Francuzi i Belgowie" - ocenił. W ostatnich latach wiele nieruchomości w Katalonii i regionie Costa Blanca kupują także Polacy.
Obecnie kupujący w Walencji - zarówno osoby niebędące rezydentami, jak i obywatele Hiszpanii - płacą 10% podatku od przeniesienia wartości nieruchomości. Kwota ta różni się w zależności od regionu.
Zdaniem Antonio de la Fuente, dyrektora zarządzającego Colliers International Spain, wprowadzenie 100% podatku nie rozwiąże problemu mieszkaniowego.
"Moim zdaniem to będzie kropla w morzu i będą inne alternatywy, które będą miały większy wpływ na rynek nieruchomości" - zauważył w rozmowie BBC World Business Report,
Potencjalni brytyjscy nabywcy już teraz twierdzą, że ponownie zastanowią się nad zakupem domu w Hiszpanii, a niektórzy dodali, że zaczną szukać mieszkań na Cyprze.
Tymczasem już w kwietniu br. ma zostać zniesiony w Hiszpanii program "złotej wizy", który zapewniał przyspieszone prawo pobytu w kraju w zamian za zakup nieruchomości o wartości 500 000 euro (428 000 funtów) lub więcej.
Czytaj więcej:
Hiszpania: Alicante zamierza rozprawić się z problemem wakacyjnego najmu krótkoterminowego
Hiszpania: Pomimo rosnących cen mieszkań Polacy kupują coraz więcej nieruchomości
Hiszpania: Rząd zamierza podnieść podatki od wynajmu turystycznego
A co z bidakami z PL co sie chwala ze kupuja don’t I wynajmuja na czarno by nie placic podadku
Hiszpania jest dobra na wakcje i tyle..
Czy to dobrze czy zle nie mnie to oceniac, ale troche sidzialam w temacie, chcelismy kupic dom, dzieci prawie samodziene, niedlugo wyfruna z gniazda, pracujemy z domu, wiec opcja zime spedzac w Hiszpani byla bardzo atrakcyjna. Byla ...nie wiedzialam ze wiekszosc domow nie jest tam legalnych (nie mowie tu o mieszkaniach czy mini szeregowach, duzy dom na duzej dzialce kupic ze wszystimi papeirami to cod) i okupados. Spasowalismy.
Kupilismy dzialke w Polsce budujemy dom, legalnie bez strachu ze jakis Pedro zdecuduje sie zyc na moj koszt.
Jakie to typowe dla komuchów. Opodatkować. Wszystko. Na 100%.
Wielu brytoli na irlandzkie pochodzenie i po brexicie aplikowali po irlandzki paszport więc kupno chaty w Hiszpanii dalej będzie łatwe tak samo Rosjanie czy ikry mający niemieckie paszporty