UK: Luka w wiedzy na temat badań cytologicznych kosztuje życie tysięcy kobiet
Badanie przesiewowe, które sprawdza obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) — wirusa powodującego raka szyjki macicy — jest oferowane przez NHS wszystkim kobietom w wieku od 25 do 64 lat.
Darmowy test polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy. Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek nieprawidłowe komórki, można je usunąć lub monitorować, aby zapobiec rozwojowi raka.
Jednak według najnowszych danych NHS England, ponad pięć milionów kwalifikujących się kobiet nie robi badań na bieżąco, przy czym najniższy wskaźnik badanych - 58% - dotyczy kobiet w wieku od 25 do 29 lat.
Zdaniem Eve Appeal, dla części pań badania te mogą być bolesne, nieprzyjemne lub stresujące, dlatego muszą wiedzieć, że mogą mieć wpływ na sposób ich wykonania, prosząc np. o dłuższe wizyty, mniejsze wzierniki lub przyjmując wygodniejsze pozycje.
Cervical screening knowledge gap 'costing lives' https://t.co/dOSkXWih3W
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 20, 2025
Dyrektor naczelna organizacji Athena Lamnisos uważa, że ta niewiedza jest "niepokojąca", a kobiety trzeba zapewnić, iż bariery, z jakimi się spotykają w związku z badaniami przesiewowymi, można "łatwo pokonać".
"To są naprawdę proste, oczywiste rzeczy, o które można poprosić, a pacjentki po prostu nie są tego świadome" - zauważyła.
W związku z tym Eve Appeal przypomina wszystkim kobietom, że podczas testu mogą poprosić o zewnętrzne modyfikacje, takie jak:
- przejście do wygodniejszej pozycji do badania,
- prośba o zatrzymanie badania w dowolnym momencie, jeśli czują się niekomfortowo,
- umawianie "podwójnych wizyt", aby mieć dużo czasu na zabieg i nie czuć się poganianym,
- prośba o użycie lubrykantu,
- samodzielne wkładanie lub prowadzenie wziernika,
- zabranie ze sobą bliskiej osoby w celu wsparcia podczas badania.
Zdaniem szefowej organizacji, największe bariery związane z tym testem odczuwają osoby niepełnosprawne, osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi i osoby niemówiące po angielsku.
NHS England ma na celu wyeliminowanie raka szyjki macicy do 2040 r. - właśnie dzięki stosowaniu badań przesiewowych szyjki macicy i szczepionki przeciwko HPV, co zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy w Anglii o 90%.
Lekarze przypominają, że kobiety, które zostały zaszczepione, nadal muszą poddawać się badaniom szyjki macicy, ponieważ wciąż istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na raka.
Czytaj więcej:
Londyńscy naukowcy opracowują narzędzia do identyfikacji ryzyka zachorowania na raka piersi
UK: Wskaźniki przeżywalności w przypadku dwóch śmiertelnych nowotworów niższe niż w innych krajach
Do 2029 r. palenie może być przyczyną 300 000 nowych zachorowań na raka w UK