Menu

Koszty zadłużenia UK najwyższe od 1998 r. Rząd może dokonać cięć budżetowych lub podnieść podatki

Koszty zadłużenia UK najwyższe od 1998 r. Rząd może dokonać cięć budżetowych lub podnieść podatki
Brytyjska minister finansów Rachel Reeves będzie musiała podjąć trudne decyzje. (Fot. Lucy North-WPA Pool/Getty Images)
Minister finansów Rachel Reeves może być zmuszona do dokonania nowych cięć budżetowych w swojej 'wiosennej prognozie' w marcu, ponieważ wzrost kosztów obsługi pożyczek rządowych grozi naruszeniem wytycznych jej własnej polityki fiskalnej - donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

W obliczu presji wywieranej przez rząd na gospodarkę, analitycy City ostrzegli, że koszty długoterminowego zadłużenia Wielkiej Brytanii, które osiągnęły najwyższy poziom od 1998 r., mogą pochłonąć prawie całą rezerwę budżetową w wysokości 10 mld funtów, którą minister finansów zabezpieczyła w jesiennym budżecie.

Rentowność - w efekcie stopa procentowa - 30-letniego długu UK wzrosła o 0,4 punktu procentowego do 5,22%, powyżej szczytu jaki odnotowano po minibudżecie Liz Truss w 2022 r., który wywołał zamieszanie na rynkach finansowych, osiągając najwyższy poziom od 27 lat.

Koszty zadłużenia rządów na całym świecie wzrosły w ostatnich tygodniach, ponieważ inwestorzy biorą pod uwagę perspektywę utrzymywania się uporczywie wysokiej inflacji, która zmusza najpotężniejsze banki centralne na świecie do powstrzymywania się od obniżek stóp procentowych.

Inwestorzy obawiają się również, że polityka prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa może jeszcze bardziej podsycić presję inflacyjną.

Wzrost gospodarczy Zjednoczonego Królestwa spowolnił w drugiej połowie ubiegłego roku, z kolei inflacja utrzymuje się powyżej celu Banku Anglii ustalonego na poziomie 2%, co ogranicza możliwości obniżenia kosztów zadłużenia.

Ekonomiści stwierdzili, że jeśli niedawny wzrost rentowności obligacji zostanie utrzymany, zwiększy to koszty obsługi zadłużenia rządu i może skłonić Urząd Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) do postawienia zarzutu, że Reeves jest na drodze do złamania ustanowionych przez siebie reguł fiskalnych, aby zbilansować codzienne wydatki z wpływami podatkowymi do lat 2029-30.

Podczas gdy po ostatnich zawirowaniach na rynkach obligacji pozostałoby zaledwie 1 mld funtów, dalszy wzrost 20-letnich kosztów pożyczek o zaledwie 0,06 punktu procentowego zniwelowałby cały zapas.

"Oznacza to, że Reeves może wkrótce stanąć przed nieprzyjemnym wyborem złamania swoich reguł fiskalnych lub ogłoszenia kolejnych podwyżek podatków i/lub ograniczenia wydatków w czasie, kiedy gospodarka jest już i tak słaba" - oceniła Ruth Gregory, zastępczyni głównego ekonomisty na Wielką Brytanię w firmie konsultingowej Capital Economics.

Oczekuje się, że 26 marca Reeves przedstawi parlamentowi zaktualizowane prognozy OBR dotyczące gospodarki i finansów publicznych. Zasygnalizowała, że raczej nie ogłosi zmian w podatkach i wydatkach, gdyż jest zobowiązana do wprowadzenia jednej dużej zmiany fiskalnej w roku, aby zapewnić rodzinom i firmom większą stabilność.

Analitycy City mają wątpliwości, czy minister przepuści okazję do podjęcia działań naprawczych w przypadku negatywnego dla niej werdyktu OBR - podsycając spekulacje, że Reeves może podnieść podatki.

Tymczasem minister finansów zobowiązała się do niepodnoszenia podatków po tym, jak w swoim jesiennym budżecie ogłosiła pakiet środków zwiększających dochody o wartości 40 mld funtów.

Ministerstwo Finansów stwierdziło wczoraj, że jej polityka fiskalna nie podlega negocjacjom, sygnalizując, że jeśli zostaną dokonane jakiekolwiek korekty, to nastąpią one poprzez cięcia wydatków.

Czytaj więcej:

Firmy w Wielkiej Brytanii redukują zatrudnienie najszybciej od 2021 r.

Wskaźnik inflacji w UK osiągnął najwyższy poziom od ośmiu miesięcy

Brytyjska gospodarka z zerowym wzrostem w okresie od lipca do września

Ośrodek analityczny: Standard życia w UK raczej się nie polepszy w 2025 roku

    Komentarze
    • Bloop
      8 stycznia, 19:27

      Obciąć adminiatracjie i zmniejszyć podatki a zapomniałem oni to specjalnie robią żeby tych na dole ogolić

    • Polski Polak
      8 stycznia, 19:46

      Trzy największe miasta w UK biali: Londyn 37 procent białych, Birmingham 43 procent, Manchester 49 procent
      czyli w 3 największych miastach UK biali sa mniejszością.

    • J23
      8 stycznia, 19:52

      Przestac utrzymywac nierobow i zagnac ich do pracy, zablokowac naplyw nielegalnych imigrantow i przestac dawac im wszystkiego za free, skonczyc dotowanie wojny w sensie drogiego uzbrojenia i beda pieniadze na wszystko!!! Aaa i jeszcze przywrocic handel wolnoclowy z EU bo to skutecznie rozwala cala ekonomie...

    • Xxxx
      8 stycznia, 19:59

      w pierwszej kolejności przestać pomagać ukrainie, zabrać wszystkie zasiłki i zmusić do pracy , pozbyć się nierentownych emigrantów, obciążyć wszystkich co pobierali furlong, wprowadzić podatek liniowy, zakaz podwyżek dla rzadu i zamrożenie wypłat do końca kadencji ( rozliczenie z obietnic przedwyborczych)

    • Polak z Polski
      9 stycznia, 05:20

      Patologiczne g...o a nie kraj ,Polska na tę chwilę jest 15 razy bogatsza i idzie w górę. Ekonomiści w Polsce mówią że w tym roku Polska będzie się najszybciej rozwijać w całej Europie a g....o UK zwijać najszybciej w Europie

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.01.2025
    GBP 5.1467 złEUR 4.2656 złUSD 4.1335 złCHF 4.5330 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama