Menu

Polska: 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej

Polska: 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
Na terenie całego kraju zewidencjonowano w ub. roku 224 113 miejsc doraźnego schronienia, w tym 903 schrony. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj w życie wchodzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwi powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.
Reklama
Reklama

Podpisana przez prezydenta w drugiej połowie grudnia ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to jeden z priorytetowych i długo wyczekiwanych projektów resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Jak niejednokrotnie podkreślało kierownictwo MSWiA, regulacja rewolucjonizuje system ochrony ludności i obrony cywilnej. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i zdaniem jej autorów - nie wpływa na swobody obywatelskie.

Ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych.

To również przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji przewidzianych zadań. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za koordynację funkcjonowania systemu ochrony ludności na poziomie centralnym. W tym zakresie otrzyma wsparcie Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.

Ustawa kładzie duży nacisk na kształtowanie świadomości społeczeństwa oraz promowanie odpowiednich zachowań. Edukacja z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej obejmuje w szczególności przekazywanie wiedzy o potencjalnych i aktualnych zagrożeniach mających wpływ na bezpieczeństwo oraz o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia.

Ponadto przewiduje przeprowadzania szkoleń i z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej m.in. dla urzędów, jednostek samorządu terytorialnego.

W momencie wprowadzenia stanu wojennego i w czasie wojny ochrona ludności staje się obroną cywilną. Będzie mieć na celu ochronę ludności cywilnej przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych i ich następstw.

Najlepiej, aby schron znajdował się na głębokości co najmniej 2,5 metra pod powierzchnią ziemi... (Fot. Getty Images)

System ochrony ludności i obrony cywilnej, który powstanie dzięki regulacji, ma być systemem nowoczesnym, kompleksowym i całodobowym - i ma być odpowiedzią na możliwe zagrożenia militarne, ale także gwałtowne zagrożenia naturalne, które oddziałują zarówno na ludzi, infrastrukturę i środowisko.

Dlatego ważną częścią regulacji są rozporządzenia, w tym mające wejść w życie 1 stycznia rozporządzenie ws. uznawania obiektów budowlanych za budowle ochronne.

W ub. roku na terenie całego kraju zewidencjonowano:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
  • 10 622 budowle ochronne, w tym: 903 schrony i 8 719 ukrycia. 

Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób. 

W dokumencie wskazano m.in. definicję dotychczasowej budowli ochronnej oraz podstawowe i szczegółowe kryteria uznawania obiektów budowlanych za budowlę ochronną.

Czytaj więcej:

W UK od ponad pół wieku nie ma odrębnej formacji obrony cywilnej

"Czy przetrwasz 72 godziny?" Niemcy i kraje nordyckie przygotowują obywateli na ewentualną wojnę

    Komentarze
    • Patrze moim okiem T
      1 stycznia, 13:02

      Pieniędzy nie ma i ........nie będzie!!!
      Tusk i spółka
      Tak więc to tylko kolejna wydmuszka, pusty, martwy przepis którym nikt nie będzie się przejmował.

    • Komedia polska
      1 stycznia, 22:44

      Wybrali: "soy-boya" na ministra obrony narodowej - sepleniącego poplecznika niemiec na przemiera - zakompleksionego komika z tvnu na marszałka sejmu
      Plejada "mężów stanu"

    • Masz na myśli uchwałę o
      2 stycznia, 23:47

      obronie kobiet, dzieci, starców i polityków (i urzędników) ???

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama