Menu

UE przyjmuje rozporządzenie dotyczące opakowań. Zmiany wejdą od 2030 roku

UE przyjmuje rozporządzenie dotyczące opakowań. Zmiany wejdą od 2030 roku
Plastikowe opakowania mają za kilka lat zniknąć z Unii Europejskiej... (Fot. Getty Images)
Kraje członkowskie UE zaakceptowały dzisiaj nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim, od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu, zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami zapakowanymi w plastik.
Reklama
Reklama

Komisja Europejska zaproponowała zmianę dotychczas obowiązującej dyrektywy dotyczącej opakowań dwa lata temu. Doszła bowiem do wniosku, że wielokrotnie zmieniane przepisy nie przyczyniały się do zmniejszenia w UE ilości odpadów po opakowaniach.

Według danych Eurostatu, 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru używanego w UE jest wykorzystywane do pakowania towarów, a opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych.

KE zaproponowała w miejsce dyrektywy rozporządzenie, co oznacza, że nowe zasady nie zaczną obowiązywać dopiero po ich wdrożeniu do prawa krajowego przez państwa, lecz będą obowiązujące z chwilą wejścia rozporządzenia w życie.

Dzisiaj nowe prawo zaakceptowały kraje członkowskie, co kończy proces legislacyjny. Po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE jego przepisy będą musiały być stosowane po upływie 18 miesięcy.

Wszechobecny plastik ma zniknąć ze sklepów... (Fot. Getty Images)

Do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie, np. za pośrednictwem systemów kaucyjnych. W 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu w "ekonomicznie opłacalny sposób".

Rozporządzenie ustanawia nowe cele dotyczące zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych przypadających na jednego mieszkańca UE. Do 2030 roku ilość ta ma zmniejszyć się o 5 proc. w stosunku do 2018 roku; do 2035 roku - o 10 proc.; do 2040 roku - o 15 proc.

Od 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie są dostępne np. w hotelach. Keczup, musztarda czy śmietanka do kawy nie będą mogły być podawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach.

Z rynku UE zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa sprzedawane w ilości poniżej 1,5 kg. Z plastiku nie będą mogły być zrobione torebki na herbatę. Zakazane mają być także bardzo lekkie torebki plastikowe, chociaż ostatecznie ich użycie będzie dozwolone do pakowania żywności dostępnej luzem.

Na wysypiskach śmieci nie brakuje plastiku, który rozkłada się setki lat...
(Fot. Getty Images)

UE ma postawić na promowanie opakowań wielokrotnego użytku. Dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom od 2030 roku możliwość korzystania z własnego pojemnika.

Nowe rozporządzenie jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu - flagowego projektu Komisji Europejskiej w kadencji 2019-2024.

Czytaj więcej:

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Ocado testuje sprzedaż produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku

Apel o zakaz stosowania plastikowych opakowań na świeże produkty w supermarketach w UK

1 zł za szklaną butelkę. System zwrotu opakowań po napojach ma ruszyć jesienią 2025 r.

    Komentarze
    • Bloop
      16 grudnia, 15:55

      A niemłodzi tego od razu wprowadzić becwaly

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.12.2024
    GBP 5.1339 złEUR 4.2622 złUSD 4.0571 złCHF 4.5563 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama