Ceny biletów kolejowych w Wielkiej Brytanii są najwyższe w Europie
Ceny biletów Great Western Railway są dwa i pół raza wyższe od średniej dla operatorów z Unii Europejskiej (UE) i Szwajcarii na trasach o podobnej długości - wynika z badania przeprowadzonego przez grupę Transport & Environment (T&E).
Z kolei pasażerowie Avanti West Coast płacą półtora raza więcej niż europejska średnia.
Ceny biletów obliczono, badając średnie koszty standardowych biletów w wagonach drugiej klasy w dni powszednie, przy czym zakupy dokonywano zarówno na siedem, jak i 28 dni przed ich zakupem.
Pod uwagę wzięto ponad 8 000 połączeń, a specjalne ceny i zniżki analizowano oddzielnie.
Finanse angielskich operatorów pociągów są w dużym stopniu uzależnione od rządu ze względu na kontrakty zawarte z powodu pandemii koronawirusa.
Tymczasem ceny biletów Eurostar były prawie dwukrotnie wyższe od cen innych europejskich operatorów, którzy oferują dalekobieżne podróże szybkimi pociągami o podobnej długości.
Tych wysokich cen nie można jednak przypisać wyłącznie kosztom związanym z tunelem pod kanałem La Manche - podano w raporcie.
UK train fares are the highest in Europe, study reveals • https://t.co/4Eh9E2hGNJ • Independent News https://t.co/4hDEEoAzqR
— InView (@InView_News_) December 9, 2024
T&E ostrzegło, że nie ma "żadnej korelacji" między wysokimi cenami biletów a lepszymi wynikami w takich obszarach, jak punktualność i doświadczenia pasażerów.
Badanie wykazało ponadto, że UE może "uczyć się od Wielkiej Brytanii w zakresie praw pasażerów kolei". W UE pasażerowie, którzy docierają do miejsca docelowego z opóźnieniem od 60 do 199 minut z powodu problemu zależnego od operatora, mają prawo jedynie do odszkodowania w wysokości 25% ceny biletu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii operatorzy muszą zwrócić koszty za cały bilet, jeśli opóźnienie trwa dłużej niż godzinę.
"Wysokie ceny biletów odstraszają pasażerów od pociągów. Aby w pełni wykorzystać potencjał kolei, bilety muszą być przystępne cenowo. To wspólna odpowiedzialność branży i rządów. Operatorzy kolejowi muszą ustalać przyjazne dla klienta ceny biletów, a rządy muszą się upewnić, że tak się stanie" - ocenia menedżer ds. polityki kolejowej T&E Victor Thevenet.
Brytyjski rząd ogłosił w październiku, że regulowane ceny biletów kolejowych w Anglii wzrosną o 4,6% od 2 marca przyszłego roku.
Rządy Szkocji i Walii nie ogłosiły żadnych podwyżek cen biletów.
Czytaj więcej:
Od marca 2025 roku wzrosną ceny biletów kolejowych w Anglii
Oto 20 najbardziej ruchliwych stacji kolejowych w Wielkiej Brytanii
Pociągiem z Londynu do francuskich Alp? Specjalne połączenia już od grudnia
Renacjonalizacja brytyjskiej kolei może zmniejszyć opóźnienia, ale nie ceny biletów