KE wezwała platformę Temu do przestrzegania unijnych przepisów o ochronie konsumentów
Śledztwo w sprawie Temu przeprowadziła Sieć Współpracy ds. Ochrony Konsumentów (CPC), zrzeszająca organy ochrony konsumentów z UE, Norwegii i Islandii, tu pod przywództwem Belgii, Niemiec i Irlandii i przy koordynacji KE.
Dochodzenie ujawniło praktyki Temu łamiące unijne prawa konsumentów. Wśród zidentyfikowanych nieprawidłowości wymieniono zwłaszcza: fałszywe rabaty sprawiające wrażenie, że dany produkt jest znacznie tańszy, choć w rzeczywistości był w regularnej cenie, a także nakłanianie konsumentów do zakupów m.in. przez przekonywanie ich, że zapasy towaru są ograniczone.
Do innych praktyk należała tzw. wymuszona grywalizacja. Użytkownicy zmuszeni byli zagrać w grę typu "koło fortuny", żeby otrzymać dostęp do platformy, ale nie zostali poinformowani o warunkach zabawy. Śledztwo wykazało też, że na platformie zdarzają się nieprawdziwe opinie na temat oferowanych na platformie produktów.
Kontrolerzy wytknęli też Temu wyświetlanie niekompletnych i nieprawidłowych informacji m.in. o prawach konsumentów do zwrotu towarów, oraz ukrywanie swoich danych kontaktowych, przez co klienci nie mogą łatwo skontaktować się w platformą np. w przypadku pytań lub skarg.
Komisja Europejska poinformowała w piątek, że powiadomiła Temu o wykrytych nieprawidłowościach. Platforma ma teraz miesiąc na udzielenie odpowiedzi i zaproponowanie sposobu usunięcia tych nieprawidłowości.
W zależności od odpowiedzi Temu, sieć CPC może rozpocząć dialog z firmą. Jeśli natomiast Temu nie zareaguje na zgłoszenie, władze krajów członkowskich będą mogły podjąć odpowiednie kroki, w tym ukarać platformę grzywną.
W ubiegłym tygodniu Komisja wszczęła formalne postępowanie przeciwko Temu, które ma pomóc w ustaleniu, czy działania podejmowane przez platformę nie naruszyły unijnej ustawy o usługach cyfrowych (DSA), m.in. w zakresie sprzedaży nielegalnych produktów, stosowania przez serwis potencjalnie uzależniających użytkowników usług i nieprawidłowych algorytmów.
W odpowiedzi na decyzję KE firma Temu przesłała oświadczenie, które poniżej publikujemy w całości:
"Temu przyjmuje do wiadomości obawy wyrażone przez Komisję Europejską i krajowe organy ochrony konsumentów oraz potwierdza swoje zaangażowanie we współpracę z odpowiednimi regulatorami w celu rozwiązania wszelkich problemów i zapewnienia zgodności z prawem UE.
Chociaż zdobyliśmy popularność wśród wielu konsumentów w stosunkowo krótkim czasie, nadal jesteśmy bardzo młodą platformą — jesteśmy obecni w UE od mniej niż dwóch lat — i aktywnie uczymy się oraz dostosowujemy do lokalnych wymagań. Będziemy w pełni współpracować w ramach tego dochodzenia, ponieważ uważamy, że tego rodzaju kontrola przynosi długoterminowe korzyści dla konsumentów, sprzedawców i samej platformy".
Czytaj więcej:
KE wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu