Menu

Anglia: Zasądzono odszkodowanie od pseudodziennikarza dla dwóch ofiar zamachu terrorystycznego

Anglia: Zasądzono odszkodowanie od pseudodziennikarza dla dwóch ofiar zamachu terrorystycznego
Sąd uznał postępowanie byłego producenta telewizyjnego za długotrwałe nękanie. (Fot. Getty Images)
Sąd uznał, że wyznawca teorii spiskowych Richard Hall nękał ojca i córkę ciężko rannych w zamachu terrorystycznym w Manchesterze i skazał go na zapłatę 45 tys. funtów. Hall twierdził, że zamachu nie było, władze przeprowadziły mistyfikację, a nękanie ofiar było śledztwem dziennikarskim.
Reklama
Reklama

W zamachu zginęły 22 osoby, które przyszły na koncert Ariany Grande. Ponad sto zostało rannych. Wiele z ofiar było zaledwie nastolatkami. Pozywający Halla Martin Hibbert został sparaliżowany, a jego córka doznała ciężkich uszkodzeń mózgu.

Jednak Hall, były producent telewizyjny, twierdzi, że "nie było żadnej bomby" i nie istnieją żadne dowody, jakoby do zamachu w ogóle doszło. W sądzie oznajmił, że jego "działania śledcze" wobec rodziny Hibbert nie były nękaniem. Podejmował je w interesie publicznym, jako że "miliony ludzi uwierzyły w kłamstwo" dotyczące zamachu samobójczego. Także śledzenie i filmowanie ofiar zamachu było "usprawiedliwione okolicznościami" - stwierdził Hall.

Przekonywał, że zamachowiec nie zginął, a zapewne był agentem wywiadu, zaś pozywającej go rodziny w ogóle nie było w Manchesterze. Hibbertowie jego zdaniem albo w ogóle nie odnieśli poważnych obrażeń, albo doznali ich wcześniej i w innych okolicznościach.

Sąd uznał postępowanie Halla za długotrwałe nękanie. Poza odszkodowaniem ma on zapłacić większość kosztów sądowych poniesionych przez stronę pozywającą. Sędzia oświadczyła, że choć Hall wierzy w swoje tezy, są one "absurdalne". Zakazała mu też na przyszłość nękania ofiar.

Po orzeczeniu Martin Hibbert przekazał dziennikarzom, że decyzja sądu stanowi "jasny przekaz, że nie wolno ignorować dowodów i prześladować niewinnych ludzi".

Sprawa Halla przypomina sprawę wytoczoną amerykańskiemu zwolennikowi teorii spiskowych, Alexowi Jonesowi przez rodziny 20 dzieci, które w 2012 r. zginęły w ataku w szkole Sandy Hook w amerykańskim stanie Connecticut - zauważyła agencja Reutera. Za zniesławianie dzieci i ich rodzin Jonesa skazano na zapłacenie 1,5 mld dolarów odszkodowania za szerzenie kłamstw.

Do zamachu w Manchesterze doszło w maju 2017 roku. Zamachowiec, Salman Abedi, odpalił ładunek wybuchowy, gdy tłum fanów wychodził po zakończonym koncercie. Dochodzenie przeprowadzone w zeszłym roku wykazało, że brytyjska agencja wywiadowcza MI5 nie zareagowała wystarczająco szybko na docierające do niej informacje i przeoczyła szansę na powstrzymanie zamachowca.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.01.2025
    GBP 5.0499 złEUR 4.2611 złUSD 4.1330 złCHF 4.5331 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama