Menu

Król Karol III rozpoczął wizytę na Samoa, weźmie udział w szczycie Wspólnoty Narodów

Król Karol III rozpoczął wizytę na Samoa, weźmie udział w szczycie Wspólnoty Narodów
Królewska para przyleciała na Samoa po zakończeniu sześciodniowej wizyty w Australii. (Fot. Getty Images)
Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z królową Camillą przybył wczoraj wieczorem miejscowego czasu na wyspy Samoa na Pacyfiku, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Wspólnoty Narodów. Wielką Brytanię reprezentować będą także premier Keir Starmer i minister spraw zagranicznych David Lammy.
Reklama
Reklama

Królewska para przyleciała na Samoa po zakończeniu sześciodniowej wizyty w Australii, gdzie - przy okazji licznych spotkań - doszło także do kilku odosobnionych incydentów z udziałem reprezentantów rdzennej ludności.

Największym echem odbiło się zachowanie aborygeńskiej senatorki Lidii Thorpe, która po przemówieniu Karola III w parlamencie zaczęła wykrzykiwać w jego kierunku, że nie jest jej królem, a Wielka Brytania dopuściła się w Australii ludobójstwa i powinna zwrócić wszystko, co ukradła.

Na Samoa do podobnych zdarzeń z pewnością nie dojdzie, ponieważ liczące nieco ponad 200 tys. mieszkańców państwo jest bardzo dumne zarówno z wizyty króla, jak też z tego, że po raz pierwszy w historii zostało gospodarzem szczytu przywódców Wspólnoty Narodów.

Świadczą o tym dekoracje, którymi przyozdobiono drogę z lotniska do stolicy kraju, Apii, jak również fakt, że dzisiaj Karol III ma otrzymać honorowy tytuł wodza, Tui Taumeasina.

Poza tym Samoańczycy zdają sobie sprawę z faktu, że Karolowi III bardzo bliski jest temat globalnego ocieplenia i podnoszącego się w związku z tym poziomu mórz i oceanów - a jest to zagadnienie, które bezpośrednio dotyczy ich oraz mieszkańców innych wysp na Pacyfiku. Podczas szczytu ma zostać przyjęta deklaracja w sprawie ochrony oceanów.

Tym niemniej, sprawa kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii - choć oficjalnie nie znalazła się w programie obrad - zapewne będzie się przewijać podczas szczytu.

Cała trójka kandydatów na nowego sekretarza generalnego Wspólnoty Narodów chce, aby Wielka Brytania wypłaciła odszkodowania za okres kolonializmu i niewolnictwo, co jednak brytyjski rząd - bo decyzja w tej sprawie należy do rządu, a nie do monarchii - wyklucza.

Szczyt przywódców Wspólnoty Narodów na Samoa jest pierwszym, któremu Karol III będzie przewodniczyć jako monarcha, choć już podczas poprzedniego, w czerwcu 2022 roku w Rwandzie, zastępował swoją matkę, królową Elżbietę.

Podróż Karola III do Australii i na Samoa jest najdalszą i najdłuższą od czasu objęcia przez niego tronu we wrześniu 2022 roku, a także pierwszym wyjazdem poza Europę od czasu, gdy na początku roku poinformowano o wykryciu u niego nowotworu.

Czytaj więcej:

Król Karol III "nie będzie stał na drodze" Australii do stania się republiką

Król Karol III rozpoczął najdłuższą wizytę od początku panowania

Aborygeńska senatorka zakłóciła uroczystość z udziałem króla Karola III

Kolejny aborygeński protest przeciwko wizycie króla Karola III

    Komentarze
    • Jak
      24 października, 12:50

      Wakacje na koszt podatnika.
      Rodzina krolewska to takie pijawki spoleczne, nie roznia sie niczym od niepracujacych beneficiarzy.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.10.2024
    GBP 5.2062 złEUR 4.3396 złUSD 4.0168 złCHF 4.6400 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama