Menu

Król Karol III rozpoczął najdłuższą wizytę od początku panowania

Król Karol III rozpoczął najdłuższą wizytę od początku panowania
Wizyta brytyjskiej pary królewskiej w Australii nieuchronnie jest przyczynkiem do debaty o konstytucyjnym statusie tego kraju. (Fot. Getty Images)
Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył wczoraj do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.
Reklama
Reklama

Królewska para spędzi w Australii sześć dni - choć pierwsze oficjalne spotkania zaplanowane są na niedzielę, żeby dać możliwość odpoczynku po długiej podróży - a następnie na trzy dni uda się na wyspy Samoa, gdzie odbędzie się szczyt przywódców państw Wspólnoty Narodów.

Choć sam fakt, iż podróż doszła do skutku - co początkowo stało pod znakiem zapytania - jest dowodem postępów w leczeniu nowotworu, jej plan różni się od 16 poprzednich wizyt w Australii, które Karol złożył jako następca tronu. Wizyta ma być mniej wyczerpująca, nie są zaplanowane wieczorne bankiety ani żadne aktywności w godzinach wieczornych.

W programie wizyty są natomiast odwiedziny w Narodowym Ogrodzie Botanicznym, w którym znajduje się największa na świecie żywa kolekcja rodzimych endemicznych roślin australijskich, w centrum zapobiegania pożarom buszu oraz spotkanie z prof. Georginą Long i prof. Richardem Scolyerem, dwójką czołowych australijskich naukowców zajmujących się zwalczeniem czerniaka, będącego najczęstszym nowotworem w Australii.

Opera w Sydney powitała brytyjską parę króloewską wyjątkową iluminacją.
(Fot. Getty Images)

Ten ostatni punkt jest oczywiście związany z tym, że w lutym tego roku Pałac Buckingham poinformował o wykryciu u 75-letniego Karola III nowotworu, z powodu którego na pewien czas monarcha wycofał się z udziału w publicznych wydarzeniach.

Wizyta brytyjskiej pary królewskiej w Australii nieuchronnie jest przyczynkiem do debaty o konstytucyjnym statusie tego kraju i ewentualnym zastąpieniu brytyjskiego monarchy w roli głowy państwa przez pochodzącego z wyboru prezydenta.

Ale nawet premier Anthony Albanese, który jest zaprzysięgłym republikaninem, przyznaje, że nie jest to teraz najpilniejsza sprawa dla kraju. Jak pokazują badania opinii publicznej, także dla zwykłych Australijczyków ważniejsze są takie tematy jak koszty życia, stan gospodarki, stan służby zdrowia czy ekspansywna polityka Chin.

Czytaj więcej:

Król Karol III przez chorobę musiał zmienić nawyki. Co teraz je na lunch?

Król Karol III "nie będzie stał na drodze" Australii do stania się republiką

Brytyjska rodzina królewska szuka pomocy domowej. Wynagrodzenie - poniżej płacy minimalnej

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.10.2024
    GBP 5.1800 złEUR 4.3048 złUSD 3.9718 złCHF 4.5852 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama