Menu

Brytyjski rząd rozważa zniesienie krótkoterminowych kar pozbawienia wolności

Brytyjski rząd rozważa zniesienie krótkoterminowych kar pozbawienia wolności
Rząd UK wciąż szuka wszelkich sposobów na rozwiązanie problemu przepełnionych więzień. (Fot. Getty Images)
Zniesienie krótkich kar pozbawienia wolności jest jednym z wielu pomysłów, które mają być brane pod uwagę w nadchodzącym rządowym przeglądzie systemu wymiaru sprawiedliwości - donosi portal BBC News.
Reklama
Reklama

Ministrowie zastanawiają się również nad propozycjami zwiększenia liczby kar o charakterze społecznym jako alternatywy dla kary pozbawiania wolności - w celu zmniejszenia liczby osadzonych w więzieniach.

David Gauke, były minister sprawiedliwości i poseł z ramienia Partii Konserwatywnej, jest jednym z głównych kandydatów do kierowania pracami w tym zakresie - o czym BBC dowiedziało się z wielu źródeł. Oczekuje się, że przegląd zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu i wiosną przyszłego roku przedstawione zostaną zalecenia dla ministrów.

Jeszcze jako minister sprawiedliwości w 2019 r. Gauke twierdził, że istnieją mocne argumenty przemawiające za zniesieniem kary pozbawienia wolności krótszej niż sześć miesięcy. 

Shabana Mahmood, obecna szefowa tego resortu, chce natomiast zaostrzyć kary o charakterze społecznym, które mogą wiązać się z restrykcyjnymi ograniczeniami i sankcjami, ale bez konieczności przebywania w więzieniu.

Niektóre źródła rządowe zwróciły uwagę na postępy w technologii, takie jak urządzenia monitorujące spożycie alkoholu, które mogłyby być szerzej wykorzystywane do zatrzymywania przestępców w ich domach.

Ministrowie badają również zagraniczne przykłady ograniczania poziomu przestępczości w Teksasie i Luizjanie, gdzie więźniowie mogą skrócić swoje wyroki, uzyskując punkty za dobre sprawowanie.

Urzędnicy wskazali również na Nowy Jork, gdzie sprawcy skazani za przestępstwa związane z narkotykami mogą zostać objęci programem terapii. Jeśli go pomyślnie zrealizują, ich wyroki mogą zostać umorzone lub złagodzone.

Dzieje się tak, ponieważ więzienia w całym kraju borykają się z problemem przeludnienia po tym, jak liczba osadzonych tam przestępców osiągnęła rekordowy poziom.

Rząd Partii Pracy bada możliwości zmniejszenia obecnej presji na więzienia i już wcześniej wypuścił niektórych przestępców, aby zwolnić miejsce. Jednak pewne źródła przekazały BBC, że w przyszłym roku konieczne będzie podjęcie dalszych środków nadzwyczajnych w celu zahamowania wzrostu liczby osadzonych w więzieniach.

Ministrowie mają nadzieję, że istniejący program przedterminowych zwolnień da im jeszcze czas przez 12 miesięcy. W dłuższej perspektywie chcą rozważyć zmiany w orzekaniu kar, które mogłyby zmniejszyć przestępczość.

Zniesienie lub odchodzenie od wydawania krótszych wyroków może mieć szczególny wpływ na liczbę kobiet przebywających w więzieniach, po tym jak Prison Reform Trust odkrył w zeszłym roku, że ponad połowa (58%) kar pozbawienia wolności nałożonych na kobiety w 2022 r. była krótsza niż sześć miesięcy.

Z kolei dane ministerstwa sprawiedliwości pokazują, że ponad połowa dorosłych (57%) zwolnionych z kar pozbawienia wolności krótszych niż 12 miesięcy ponownie popełniła przestępstwo.

Kemi Badenoch, kandydatka na liderkę Partii Konserwatywnej, skrytykowała laburzystów za "podejmowanie krótkoterminowych decyzji i narażanie społeczeństwa na ryzyko", dodając, że chce zająć się "podstawowymi przyczynami" przepełnienia więzień.

Drugi z kandydatów, Robert Jenrick, stwierdził, że Partia Pracy wykazuje "miękkie podejście do przestępczości", a recydywiści potrzebują "znacznie surowszych wyroków", aby chronić społeczeństwo.

Obecny rząd nie podjął żadnych decyzji w sprawie potencjalnych zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości i nie zrobi tego, dopóki nie zapozna się z zaleceniami wynikającymi z przeglądu.

Czytaj więcej:

Ofiary przestępstw "nieświadome" przedterminowych zwolnień osadzonych z więzień w Anglii i Walii

Przedterminowo zwolnieni więźniowie mogą być zakwaterowani w tanich hotelach

Przedterminowo wypuszczony więzień napadł na kobietę. Rząd broni jednak programu zwolnień

Odsłonięcie tablic "Tutaj zginęła" w ramach kampanii na rzecz zaostrzenia kar za zabójstwa w UK

BBC: Niektórych zwolnionych wcześniej więźniów wypuszczono bez znaczników

UK: Część więźniów omyłkowo wypuszczono na wolność przed terminem

    Komentarze, oczekujące: 1
    • Jprd
      12 października, 15:36

      Ręce opadają....teraz będzie można kraść bez konsekwencji...głąby...

    • Mieciu MURAZ
      12 października, 17:33

      Ten kraj to raj

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 11.10.2024
    GBP 5.1252 złEUR 4.2926 złUSD 3.9204 złCHF 4.5790 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama