Bloomberg: Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę

"Nie jest jasne, czy ukraińscy piloci, trenowani w ostatnich miesiącach przez zachodnich sojuszników, będą zdolni do natychmiastowego zastosowania tych samolotów, czy też ten proces zajmie więcej czasu" – napisał Bloomberg, cytując swoich rozmówców.
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken oświadczył 10 lipca na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie, że holenderskie i duńskie myśliwce F-16 "są już w drodze na Ukrainę". Dodał, że jeszcze tego lata będą "latać na ukraińskim niebie".
Ukraine receives the first F-16 fighter jets from NATO allies, a long-awaited move to help repel Russia's invasion https://t.co/cDDfMF1UZ7
— Bloomberg (@business) July 31, 2024
Według dotychczasowych ustaleń Ukraina miała otrzymać pierwsze myśliwce F-16 w miesiącach letnich. Dania, Norwegia, Holandia i Belgia planowały dostarczyć Ukrainie ponad 60 takich maszyn.
Pisząc o dostawach F-16 dla Ukrainy, media zastanawiają się nad bezpieczeństwem tych maszyn w związku z rosyjskimi ostrzałami. Eksperci wyjaśniają, że ostatnie zmasowane ataki dronów na terytorium Ukrainy mogą oznaczać, że Rosja prowadzi rozpoznanie, gdzie mogą znajdować się bazy, w których będą stacjonować te samoloty.
Tymczasem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując dzisiaj doniesienia o otrzymaniu przez jego kraj pierwszych samolotów F-16 stwierdził, że to spekulacje informacyjne.
Podoliak about F-16: I advise to wait for official confirmationhttps://t.co/QY8LU5T9kH
— Interfax-Ukraine.Eng (@InterfaxUkr) August 1, 2024
"Widzę, że jest to przedstawiane jako spekulacje informacyjne. Chciałbym, aby tych spekulacji było mniej. Jednak zawsze należy zwracać uwagę na oficjalne komentarze. Radzę poczekać na oficjalne potwierdzenia z jednej lub drugiej strony" – oznajmił Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Agencja napisała, że według Podolaka materiały zachodnich mediów na temat dostarczenia samolotów F-16 dla Ukrainy nie mają ani jednego odniesienia do oficjalnych źródeł. Doradca podkreślił, że takie wiadomości może przekazywać jedynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski albo dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
"Doradca szefa Kancelarii Prezydenta podkreślił, że strona ukraińska nie powie ani tak, ani nie w odniesieniu do tej informacji, ponieważ komponent lotniczy jest czynnikiem niezbędnym do przetrwania. Według niego niewłaściwe jest podawanie takich informacji w czasie wojny, ponieważ może to mieć negatywny wpływ zarówno na polu bitwy, jak i na postrzeganie przez społeczeństwo problemów, z jakimi boryka się armia w konfrontacji z wrogiem" – pisze Interfax-Ukraina.
Czytaj więcej:
Pierwsi ukraińscy piloci zakończyli podstawowe szkolenie na F-16 w Wielkiej Brytanii
Po szczycie NATO: Ukraina otrzyma wsparcie i będzie "na drodze do członkostwa"