Coraz więcej najemców w UK prosi o wydanie wobec nich nakazu eksmisji

Landlord Action, firma prawnicza specjalizująca się w eksmisjach i prawie mieszkaniowym, twierdzi, że najemcy "regularnie" proszą osoby wynajmujące im lokum o doręczanie im nakazów eksmisji.
Okazuje się bowiem, że jeśli najemca opuści lokal, zanim otrzyma nakaz eksmisji, zostanie uznany za "dobrowolnie bezdomnego", a zatem prawdopodobieństwo uzyskania mieszkania komunalnego będzie dla takiej osoby znacznie mniejsze. Co innego, gdy lokator wyprowadza się, gdyż został eksmitowany.
"Coraz więcej najemców zwraca się do właścicieli z prośbą o skorzystanie z zapisów sekcji 21, ponieważ władze lokalne tak im poradziły w celu ułatwienia procesu uzyskania mieszkania komunalnego. Najemcy proszą o to także dlatego, że np. otrzymują tylko częściowe świadczenia lub mają niskie dochody. Tymczasem gwałtowny wzrost czynszów w ciągu ostatnich kilku lat spowodował, że wiele osób nagle staje w obliczu problemu z wynajęciem czegokolwiek" - tłumaczy Paul Shamplina z Landlord Action.
Po eksmisji władze danej gminy zazwyczaj umieszcza najemców w tymczasowym lokalu – czyli "domu tymczasowym" – przed umieszczeniem ich w stałym miejscu. Tymczasowo mogą natomiast wylądować w różnych lokalizacjach, od kawalerki po hotel.
"Lokalne samorządy są całkowicie zdesperowane. Wielu najemców korzysta z hoteli, co wiąże się z ogromnymi kosztami dla podatników" - dodaje Paul Shamplina.
ð "More and more tenants" are asking their landlords to serve them Section 21 notices so they can access council housing, law firm Landlord Action has claimed. https://t.co/z3LNKOh3xE
— The Telegraph (@Telegraph) July 3, 2024
Koszty tymczasowego zakwaterowania mocno obciążyły samorządy. W samym Londynie władze lokalne wydają na to 90 milionów funtów miesięcznie. Zgromadzenie Londyńskie stwierdziło, że jest to spowodowane gwałtownym wzrostem bezdomności i zwiększoną zależnością od pensjonatów.
Według organizacji charytatywnej Crisis zajmującej się bezdomnością, ponad 7 863 gospodarstw domowych w Anglii otrzymało zawiadomienie na podstawie sekcji 21 w okresie od stycznia do marca tego roku, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim.
W tym samym okresie odnotowano również wzrost liczby gospodarstw domowych eksmitowanych przez komorników o 19%, przy czym w okresie od stycznia do marca tego roku przeprowadzono 2 682 eksmisje.
Konserwatyści obiecali zakazać eksmisji bez winy już w 2019 r., ale nie uchwalili ustawy o reformie najmu przed zarządzeniem wyborów powszechnych.
Partia Pracy oświadczyła, że "natychmiast" zakaże stosowania sekcji 21, ale jeśli zostanie wybrana, będzie musiała uchwalić nową ustawę, aby to zrobić.
Jak podaje portal nieruchomości Zoopla, w 2022 roku czynsze wzrosły o 11,4 proc., a w 2023 ponownie o 8,2 proc. Oznacza to, że najemcy w całej Wielkiej Brytanii płacą obecnie średnio 1 223 funty miesięcznie, choć koszty te wahają się od 695 funtów na północnym wschodzie do 2 121 funtów w Londynie.
Czytaj więcej:
Londyn: Każdego tygodnia prawie 300 najemcom grozi eksmisja bez wyraźnej przyczyny
Najemcy w UK coraz bardziej zaniepokojeni rosnącymi czynszami. O ile landlord może go podnieść?
City Hall alarmuje: Liczba eksmisji bez winy w Londynie wzrosła o 52%