Lekarze wzywają do ograniczenia limitu spożycia alkoholu dla prowadzących pojazdy w Anglii

Zgodnie z obowiązującym w Anglii prawem, dopuszczalny limit bezpiecznego wsiadania za kierownicę wynosi 80 mg alkoholu na 100 ml krwi (ustawa z 1967 r.) - czyli 0,8 promila. Dla porównania, dopuszczalny limit alkoholu w Polsce, Norwegii i Szwecji wynosi 0,2 promila, natomiast w większości krajów europejskich - 0,5 promila.
Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne (BMA) oświadczyło, że będzie apelować do nowego rządu o zmniejszenie limitu o prawie połowę - do 50 mg alkoholu na 100 ml krwi, czyli 0,05 promila, oraz do 20 mg dla nowych i zawodowych kierowców (0,2 promila).
Liczba zgonów związanych z alkoholem i narkotykami osiągnęła w UK rekordowy poziom w latach 2021 i 2022. W ciągu ostatniej dekady liczba ofiar śmiertelnych i kolizji spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu nie zmniejszyła się, a prawie jedna piąta wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach ginie pod kołami samochodów prowadzonych przez pijanych kierowców.
Doctors call for English drink-drive limit to be cut to equivalent of a small drink https://t.co/K9RR1U0Hvt
— The Guardian (@guardian) June 18, 2024
"Szkody spowodowane przez alkohol i inne narkotyki, w tym jazdę pod wpływem, to obciążenie dla naszego społeczeństwa, służb ratunkowych, NHS i gospodarki. Dlatego BMA, we współpracy z szeregiem organizacji reprezentujących zawody medyczne, kampanie społeczne zajmujące się alkoholem i bezpieczeństwem drogowym, a także wraz z policją i służbami ratunkowymi, opracowało niniejsze oświadczenie konsensusowe określające kluczowe działania, które są potrzebne, aby rozwiązać ten problem" - czytamy w dokumencie wystosowanym przez BMA.
Inne zalecenia zawarte w tym oświadczeniu obejmują obowiązkowe oznakowanie wszystkich produktów alkoholowych w celu umieszczenia ostrzeżeń o ryzyku dla zdrowia, zwiększenie możliwości leczenia uzależnienia od alkoholizmu i narkotyków oraz poprawę świadomości na temat wpływu spożycia alkoholu na prowadzenie pojazdu.
Policja przypomina, że prowadzenie pojazdu po spożyciu nawet minimalnej dawki alkoholu może być niebezpieczne i dla kierowcy, i dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie ma bowiem idealnego sposobu, aby dowiedzieć się, ile możemy "bezpiecznie" wypić, ponieważ może to zależeć od naszej masy ciała, wieku, metabolizmu i ilości spożytego pokarmu.
Czytaj więcej:
W Anglii instalowane są nowe fotoradary AI. Będą "łapać" kierowców rozmawiających przez telefon
Ceny samochodów i wysokie koszty ubezpieczenia wykluczają młodych kierowców z rynku motoryzacyjnego
Wielka Brytania ma najwyższe ceny oleju napędowego w całej Europie