Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego towarzyszy Polakom od 20 lat

Do tej pory NFZ wydał 37 mln kart EKUZ, a rekordowy był 2009 rok, kiedy Polacy zamówili blisko 4 mln sztuk. Obecnie wydawany jest milion kart rocznie.
"Warto tę małą, plastikową kartę mieć przy sobie zawsze, kiedy wyjeżdżamy do państw Unii Europejskiej, bo dzięki niej możemy korzystać z publicznej opieki zdrowotnej za granicą" - oznajmił Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.
Oprócz państw UE świadczenia obejmują nas też w Wielkiej Brytanii, a także państwach EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
ð³ #EKUZ ma już 20 lat ð
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) May 13, 2024
ðªðº 20 lat Polski w UE to dla nas realne korzyści.
ð To m. in. prawo do leczenia w czasie wyjazdów do większości krajów europejskich ➡️ Musisz mieć tylko Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
ð¡ Dowiedz się więcej ⤵️https://t.co/0u2t2WPVwv pic.twitter.com/wvdlDqOaqV
"Dzięki karcie EKUZ zyskujemy dokładnie taką samą opiekę medyczną w publicznej służbie zdrowia, jaką ma ten pacjent, który w danym kraju mieszka na stałe" - podkreślił Florek.
Jednak trzeba pamiętać, że są pewne ograniczenia. Karta nie obejmuje świadczeń wyspecjalizowanych służb, jeżeli wypadek miał miejsce w górach lub powstał w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych. "W takim przypadku warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu" - poradził dyrektor.
Karta jest bezpłatna. Można ją otrzymać od ręki w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ, można o nią zawnioskować elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta lub e-PUAP. NFZ ma też punkt obsługi na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na miejscu kartę można dostać bezpłatnie w ciągu kilku minut.
Czytaj więcej:
Polka z UK podjęła leczenie w Polsce na kartę EKUZ. NFZ odmówiło finansowania