Brytyjska policja otrzymała nowe wytyczne dotyczące walki ze stalkerami

Nowe wytyczne mają ułatwić policji ściganie stalkerów po tym jak ministrowie przyznali, że zbyt wielu z nich wymyka się spod prawa.
Nakaz ochrony przed stalkingiem (Stalking Protection Orders) został wprowadzony cztery lata temu i pozwala policji nakładać na prześladowców zakaz zbliżania się lub kontaktowania z ich ofiarami. Naruszenie takiego nakazu jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat pozbawienia wolności.
Minister ds. bezpieczeństwa Laura Farris wydała w poniedziałek (22 kwietnia) nowe wytyczne dla wszystkich 43 sił policyjnych w kraju, aby przy wydawaniu takich nakazów stosowały niższe kryteria dowodowe.
Barriers for stalking orders lowered as minister says 'there is more we must do' https://t.co/1erMFeuYNe
— Sky News (@SkyNews) April 22, 2024
Ofiary stalkingu twierdzą, że nakazy te nie są wydawane tak często jak powinny, ponieważ policja i sądy nie są skłonne uznawać, że zostały spełnione określone wymogi prawne - nawet jeśli zgłoszono dziesiątki incydentów.
Szacuje się, że jedna na pięć kobiet i jeden na 10 mężczyzn doświadczy stalkingu w ciągu swojego życia - zgodnie z danymi Suzy Lamplugh Trust, organizacji charytatywnej zajmującej się bezpieczeństwem osobistym, nazwanej na cześć młodej agentki nieruchomości, która zaginęła w 1986 roku.
Dane uzyskane przez tę organizację na mocy przepisów o swobodnym dostępie do informacji publicznej wykazały, że 12 jednostek policji wnioskowało o wydanie mniej niż 10 tymczasowych lub pełnych nakazów ochrony przed stalkingiem w latach 2022-23.
Tylko trzy jednostki złożyły wnioski w liczbie większej niż 30, a całkowita liczba nakazów w zeszłym roku wynosiła zaledwie kilkaset. Łączna liczba zgłoszeń przypadków stalkingu na policję w tym roku wyniosła 116 323.
Stalking Protection Orders (SPOs) protect victims from their stalker but are currently under-utilised by police forces.
— Suzy Lamplugh Trust (@live_life_safe) April 22, 2024
For #NSAW2024, we call for the implementation of minimum standards for the application of SPOs to ensure the long-term safety of victims of stalking. pic.twitter.com/aGHxf53E9d
Według najnowszych oficjalnych danych, liczba osób skazanych za stalking w roku na koniec marca 2023 r. wyniosła zaledwie 1 955, czyli 1,7%.
Często stalking jest błędnie rozumiany jako seria pojedynczych przestępstw, takich jak uszkodzenie ciała lub przekazywanie złośliwych wiadomości, a sam model obsesyjnych zachowań nie jest do końca zrozumiały.
Paul Mills, dyrektor ds. przypadków stalkingu i nękania w Krajowej Radzie Komendantów Policji, poinformował Sky News, że liczba zgłoszeń dotyczących stalkingu - zwłaszcza cyberstalkingu, polegającego na tym, że ofiary są nękane przynajmniej częściowo online - rośnie, a obecnie wdrażane jest nowe oprogramowanie, które ma pomóc policji w jego monitorowaniu.
Czytaj więcej:
Irlandia Północna: 88 domniemanych stalkerów aresztowanych po wprowadzeniu nowych przepisów
Szkocka policja zasypana zgłoszeniami o przestępstwach z nienawiści
Ubliżanie i znęcanie się nad pracownikami sklepów będzie przestępstwem
UK: Już samo tworzenie seksualnych deepfake'ów będzie przestępstwem