Menu

Zastanawiające sprawy rzekomych nadużyć seksualnych kleru w Portugalii

Zastanawiające sprawy rzekomych nadużyć seksualnych kleru w Portugalii
Wiele zgłoszonych spraw umorzono z uwagi na brak dowodów. (Fot. Getty Images)
Prokuratura generalna Portugalii umorzyła większość spraw prowadzonych w związku ze zgłoszeniami o nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Trafiły one do wymiaru ścigania głównie w efekcie pracy niezależnej komisji, tzw. Grupy Vita.
Reklama
Reklama

W wydanym oświadczeniu prokuratura generalna podała, że umorzyła już 13 z 20 śledztw prowadzonych w związku z domniemaniem popełnienia nadużyć seksualnych przed duchownych.

Władze portugalskiej prokuratury wyjaśniły, że kilka przekazanych jej spraw zostało "szybko umorzonych" z powodu braku dowodów lub przedawnienia.

W lutym Grupa Vita, która jest kontynuacją tzw. niezależnej komisji ds. zbadania zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele, kierowanej przez psychiatrę Pedro Strechta, zapowiedziała, że Konferencja Episkopatu Portugalii jest gotowa do pokrycia ewentualnych odszkodowań finansowych dla ofiar duchownych.

Precyzyjna liczba osób pokrzywdzonych przez ludzi Kościoła jest w Portugalii nieznana. Wprawdzie komisja Strechta ogłosiła w 2023 r., że otrzymała ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków nadużyć, ale portugalski wymiar ścigania nie dał wiary jej raportowi, gdyż według niego skargi opierały się głównie o donosy.

Na zdk. kościół rzymskokatolicki Saint Ildefonso w Porto Oporto. (Fot. Getty Images)

Krytycy zespołu Strechta, który badał domniemane nadużycia seksualne ludzi Kościoła z lat 1950-2022, wskazują, że zagadkowy w tej sprawie jest fakt, że przed uruchomieniem pracy komisji w styczniu 2022 r. żadna z 512 osób, które się z nią skontaktowały, nie złożyła doniesienia na policję w sprawie domniemanej napaści seksualnej.

Mało rzetelna okazała się też lista 100 duchownych - domniemanych agresorów, zaprezentowana w 2023 r. przez zespół Strechta. Pomimo deklaracji komisji, że duchowni ci wciąż pracują w Kościele, w spisie figurowało zaledwie 14 aktualnie posługujących księży. Pozostali na liście to zmarli kapłani, osoby świeckie bądź wciąż żyjący księża, wobec których umorzono już postępowania z braku dowodów.

W grudniu 2023 r. Konferencja Episkopatu Portugalii podała, że ośmiu z czternastu kapłanów oskarżonych o nadużycia seksualne, którzy w 2023 r. znaleźli się na tzw. liście Strechta, powróciło już do posługi w swoich diecezjach, gdyż nie potwierdzono wobec nich zarzutów o te nadużycia.

Czytaj więcej:

Komisja ds. Pedofilii apeluje o zgłoszenia do pokrzywdzonych przez księży w PRL

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama