Ostrzeżenie dla posiadaczy brytyjskich "czerwonych" paszportów. Brexit zmienił ich ważność w UE

W umowie brexitowej UK wynegocjowało zasadę, że brytyjscy turyści staną się "obywatelami państw trzecich" - podobnie jak obywatele kilkudziesięciu innych krajów, takich jak np. Wenezuela czy Samoa.
Kraje Unii Europejskiej nie zezwalają takim podróżnym na wjazd na podstawie paszportu wydanego ponad 10 lat temu. To samo dotyczy krajów szerszej strefy Schengen, w tym Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Brytyjczycy odwiedzający Irlandię nie podlegają tym ograniczeniom.
Zanim nastąpił Brexit, brytyjskie urzędy paszportowe wydawały paszporty ważne do 10 lat i 9 miesięcy, wliczając w to niewykorzystany okres ważności poprzedniego paszportu. Nie stanowiło to problemu, kiedy UK było członkiem UE, ale od czasu wejścia w życie porozumienia w sprawie Brexitu setki tysięcy osób straciło możliwość wyjazdu na wakacje z powodu nieumyślnego naruszenia tego przepisu.
Holidaymakers going to EU caught out by 10-year-passport rule https://t.co/jjw7Pht2Sy
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 27, 2024
Z informacji uzyskanych od lotnisk, z którymi skontaktował się dziennik "The Independent", wynika, że dziennie średnio 200 podróżnych nie może wylecieć z UK z powodu unijnych przepisów dotyczących dat wydania i wygaśnięcia dokumentów. Odmowa zazwyczaj następuje podczas odprawy lub przy bramce przy wyjściu do samolotu.
Marc Ashdown z BBC przeanalizował dane Home Office dotyczące paszportów wydanych do września 2018 r., z których wynika, że obecnie aż 32 miliony osób może potencjalnie nie spełniać wymogów UE.
Ponadto w strefie Schengen od podróżnych z UK wymaga się, by w dniu wyjazdu ze strefy europejskiej ich paszporty były ważne przez co najmniej trzy miesiące przed wygaśnięciem daty ważności.
Niestety, jeśli pasażerowi prawidłowo odmówiono wejścia na pokład, ubezpieczenie podróżne nie pokrywa poniesionych z tego tytułu strat.
Airport sources contacted by The Independent indicate that, on a typical day, 200 outbound travellers are prevented from departing because of EU rules on issue and expiry dates.#brexit #brexitreality #passportshttps://t.co/UtrQenEqO5
— Brexit Fails (@BrexitFails) March 27, 2024
UE i szersza od niej strefa Schengen to jedyne obszary, w których obowiązują wymogi dotyczące daty wydania paszportu. Wiele innych krajów, takich jak USA, Kanada i Australia, zezwala posiadaczom brytyjskich paszportów na podróżowanie do daty wygaśnięcia paszportu włącznie - choć niektóre kraje wymagają co najmniej sześciu miesięcy przed upływem ważności.
Podróżowanie do Europy z paszportem wydanym na ponad 10 lat nie stanowi problemu, o ile w dniu wyjazdu do UE ma on mniej niż 10 lat, a w dniu powrotu pozostają mu jeszcze trzy miesiące ważności.
Tymczasem Home Office poinformowało, że udostępnia aktualne informacje na temat wymogów paszportowych na swojej stronie internetowej, która jest stale aktualizowana.
Zgodnie z rządowymi planami, w kwietniu wzrosną opłaty za wydanie lub przedłużenie ważności nowego paszportu. Opłata za złożenie standardowego wniosku online dla osoby dorosłej ma wzrosnąć z 82,50 GBP do 88,50 GBP od 11 kwietnia. Paszport dla osób poniżej 16 roku życia kosztuje obecnie £53.30, a jego cena ma wzrosnąć do £57.50.
Czytaj więcej:
Nowy system bramek na lotniskach w UK coraz bliżej. Podróżni nie będą potrzebowali paszportów
Analitycy: Brexit kosztował do tej pory brytyjską gospodarkę 140 mld funtów
Home Office zmienia zasadę dotyczącą praw obywateli UE, którzy przebywali w UK przed Brexitem
UK: Weszły w życie pobrexitowe wymogi świadectw zdrowotnych dla produktów z UE
Imigracja obywateli UE do UK spadła o prawie 70%. Wciąż jest najwięcej Polaków