Menu

Zwrot "strajk klimatyczny" słowem roku w UK

Zwrot "strajk klimatyczny" słowem roku w UK
Zwrot "strajk klimatyczny" był używany sto razy częściej niż w poprzednim roku. (Fot. Getty Images)
Zwrot 'strajk klimatyczny' został wybrany przez autorów słownika Collinsa brytyjskim słowem roku 2019. W efekcie zostanie on wpisany do przyszłorocznej edycji jednego z najważniejszych słowników języka angielskiego.
Reklama

Zwrot "strajk klimatyczny" po raz pierwszy został użyty cztery lata temu, kiedy w czasie ONZ-owskiego szczytu klimatycznego w Paryżu doszło do pierwszego takiego protestu, ale rozpowszechniony został w ciągu minionego roku. Według autorów słownika Collinsa, w 2019 r. był on używany około sto razy częściej niż w poprzednim roku.

Collins Dictionary zdefiniował "strajk klimatyczny" jako "formę protestu polegającą na opuszczaniu zajęć szkolnych lub pracy po to, aby dołączyć do demonstracji na rzecz działań zapobiegających zmianom klimatu".

Taki rodzaj protestu spopularyzowała nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która w sierpniu 2018 r. usiadła przed szwedzkim parlamentem z tabliczką informującą, iż odmawia chodzenia do szkoły, dopóki szwedzcy politycy nie podejmą działań na rzecz klimatu.

Nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg. (Fot. Getty Images)

We wrześniu tego roku w ogólnoświatowym strajku klimatycznym wzięło udział, jak się szacuje, ok. 4 milionów osób.

To drugi rok z rzędu, w którym słowem roku - według Collins Dictionary - został termin związany z ochroną środowiska - w 2018 r. był to zwrot "jednorazowego użytku". Z kolei w dwóch poprzednich latach wybrano zwroty mające kontekst polityczny - w 2017 r. "fake news", a w 2016 r. - Brexit.

Autorzy słownika Collinsa wyróżnili w tym roku także słowo niebinarny (non-binary) jako termin definiujący osoby, które nie uważają się ani za mężczyznę, ani za kobietę. Za jego rozpowszechnienie odpowiedzialny jest piosenkarz popowy Sam Smith, który w ten sposób się zdefiniował w udzielonym w marcu wywiadzie.

Swoje własne słowo roku wybiorą też niedługo autorzy Oxford English Dictionary.

Czytaj więcej:

Strajk klimatyczny: Minister chce usprawiedliwiać nieobecności uczniów

Greta Thunberg z "alternatywnym Noblem" i milionem koron

Extinction Rebellion zapowiada paraliż Londynu na święta

Londyn: Extinction Rebellion wygrywa w sądzie z policją

  Komentarze
  • Jachira
   8 listopada 2019, 09:48

   A nie "hał derju?" buhahahahahaha

  • True 7
   8 listopada 2019, 12:29

   A o co chodzi???????Przecież wszyscy chcą luksusu.W postaci prądu,gazu,wody,benzyny,zakładów pracy,fabryk,autostrad,jednym słowem wszystko na wysokich obrotach.To musi kosztować matke nature ,strasznym obciążeniem emisji gazów co2.Trzeba zacząć mniej wymagać,lub całkowicie, wprowadzić prymityw w zgodzie z naturą.Tak jak winno to być ,już dawno temu.Nie można mieć wszystkiego na raz.Proponuje włączyć tryp myślenia,jeśli jeszcze w ogóle taka opcja istnieje.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama