Menu

Związkowcy nie odpuszczają. Francja będzie sparaliżowana w święta

Związkowcy nie odpuszczają. Francja będzie sparaliżowana w święta
W Paryżu nie działa większość linii metra. (Fot. Getty Images)
Francuski związek zawodowy CGT poinformował wczoraj, iż nie będzie przerwy w strajku branży transportowej w okresie świątecznym, chyba że rząd prezydenta Emmanuela Macrona zrezygnuje z reformy emerytalnej.
Reklama

"Nie będzie przerwy świątecznej w strajku, dopóki rząd się nie opamięta" - oświadczył w radiu France Info Laurent Brun, szef związku zawodowego kolejarzy należącego do centrali CGT.

Premier Francji Edouard Philippe przedstawił przedwczoraj szczegóły reformy emerytalnej. Jak zapowiedział, Francuzi będą musieli pracować o dwa lata dłużej, do 64 lat, aby uzyskać pełną emeryturę. Propozycja ta spotkała się z wrogą reakcją ze strony związków zawodowych, które twierdzą, że nasilą akcję protestacyjną, aby wymusić cofnięcie reformy.

Dziś już ósmy dzień strajku. Przed godziną 8:00 nad ranem w regionie Ile-de-France odnotowano duże utrudnienia w transporcie, w tym około 400 km korków.

Pasażerowie kolei nie mogą odbyć swoich podróży. (Fot. Getty Images)

Tymczasem na 17 grudnia br. zapowiedziano kolejną wielką akcję protestacyjną. Tego dnia "tylko Medef (francuska federacja pracodawców) nie będzie strajkować" - ironizował prezes CGT Philippe Martinez.

Największa centrala związkowa CFDT wezwała swoich członków do wyjścia na ulice podczas tej kolejnej dużej mobilizacji, ale nie wraz z innymi związkami CGT-FO-Solidaires-FSU.

Czytaj więcej:

Strajk generalny we Francji. Stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama