Menu

Źródła Sky News: Wizyta Trumpa w połowie lipca

Źródła Sky News: Wizyta Trumpa w połowie lipca
Donald Trump z małżonką przebywają teraz we Francji, gdzie składają oficjalną wizytę. (Fot. Getty Images)
Brytyjska telewizja Sky News poinformowała, powołując się na własne źródła, że prezydent Donald Trump odwiedzi w połowie lipca Wielką Brytanię. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju od czasu, kiedy zasiadł w Białym Domu.
Reklama

Według Sky News, oficjalne informacje w tej sprawie zostaną podane do publicznej wiadomości w ciągu kilku dni.

Planowane przybycie Trumpa wzbudza w Wielkiej Brytanii duże kontrowersje, odkąd w styczniu 2017 roku premier Theresa May przekazała mu formalne zaproszenie do złożenia wizyty państwowej, która zakłada przyjęcie z honorami, w tym bankiet państwowy z udziałem królowej Elżbiety II. Petycję przeciwko takiej formule wizyty Trumpa podpisało ponad 1,8 miliona Brytyjczyków.

Sprzeciw wobec przyjmowania Trumpa nasilił się w szczególności po jego próbie wprowadzenia zakazu wjazdu do USA dla obywateli niektórych, w większości muzułmańskich, państw, a także po krytycznych wypowiedziach pod adresem brytyjskiej premier i burmistrza Londynu Sadiqa Khana oraz udzieleniu poparcia w mediach społecznościowych radykalnie antymuzułmańskiej organizacji Britain First. Brytyjski rząd krytykował także decyzję Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i plany wycofania się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Według styczniowego sondażu YouGov, 45 proc. Brytyjczyków popiera plany wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii, a przeciwnego zdania jest 39 proc. ankietowanych.

Jednocześnie zaledwie 11 proc. uważa, że jest on dobrym lub bardzo dobrym prezydentem. 14 proc. ankietowanych oceniło jego urzędowanie jako przeciętne, a 67 proc. uznało jego rządy za kiepskie lub fatalne.

Komentatorzy brytyjskich mediów podkreślali w ostatnich dniach, że Wielka Brytania może stracić status "specjalnego partnera" Stanów Zjednoczonych w obliczu obserwowanego zbliżenia pomiędzy Waszyngtonem a Paryżem. Francuski prezydent Emmanuel Macron przebywa obecnie z wizytą państwową w Stanach Zjednoczonych.

Trump i Macron - czy przyjaźń amerykańsko-francuska zagrozi pozycji Wielkiej Brytanii? (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama