Menu

Żona premiera Kanady ma koronawirusa

Żona premiera Kanady ma koronawirusa
Żona premiera poczuła się źle po niedawnym powrocie z Londynu. (Fot. Getty Images)
Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem żony premiera Kanady Justina Trudeau, Sophie Gregoire. Premier nie wykazuje oznak zarażenia, ale pozostanie przez 14 dni w izolacji - poinformował wczoraj jego urząd. Władze prowincji wprowadzają kolejne środki ochronne.
Reklama

Według opublikowanego komunikatu, Sophie Gregoire Trudeau czuje się dobrze i również została poddana kwarantannie.

Wcześniej informowano, że żona premiera, po niedawnym powrocie z wydarzenia w Londynie, na którym przemawiała, w środę późnym wieczorem "zaczęła wykazywać łagodne symptomy grypopodobne, w tym niską gorączkę".

Środki ostrożności zastosowane wobec premiera określono jako "zapobiegawcze". Lekarze zalecili Trudeau, aby kontynuował codzienne zajęcia, monitorując przy tym swój stan.

Jak informują media, premier spędził wczorajszy dzień na zdalnych briefingach, rozmowach telefonicznych i wirtualnych spotkaniach - w tym z przywódcami światowymi, m. in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Uczestniczył też zdalnie w specjalnym posiedzeniu gabinetu poświęconym walce z koronawirusem.

Trudeau odwołał planowane na wczoraj spotkanie "na żywo" z premierami prowincji kanadyjskich i przedstawicielami rdzennej ludności indiańskiej, które miało dotyczyć m.in. wpływowi najnowszych spadków cen ropy na gospodarkę Kanady i epidemii Covid-19.

Źle czuje się również przywódca opozycyjnej Nowej Partii Demokratycznej (NDP) Jagmeet Singh, który pracuje w domu. Zdaniem lekarzy, nie ma on koronawirusa, ale powinien pozostawać przez kilka dni w odosobnieniu.

Źle czuje się również przywódca opozycyjnej Nowej Partii Demokratycznej (NDP), Jagmeet Singh. (Fot. Getty Images)

Ontario, prowincja Kanady z największą liczbą ludności, ogłosiła już zamknięcie szkół do 5 kwietnia. Premier prowincji Francois Legaut wezwał wszystkich przybywających z zagranicy do dobrowolnej izolacji na 14 dni. Kwarantanna będzie obowiązkowa dla wszystkich pracowników publicznych.

Legaut wezwał także do odwołania wszystkich zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych z udziałem ponad 250 osób a także wszystkich zebrań nie uważanych za niezbędne. Podobny apel wystosowały władze prowincji Alberta i Kolumbia Brytyjska.

Federalna minister zdrowia Patty Hajdu oświadczyła przed parlamentarną komisją zdrowia, że zagrożonych infekcją nowym koronawirusem jest od 30 do 70 proc. kanadyjskiego społeczeństwa. Jednocześnie dodała, że urzędnicy służby zdrowia nie widzą na razie potrzeby wprowadzenia zakazu publicznych zgromadzeń.

Dotychczas potwierdzono 103 przypadki zakażenia, w tym 42 w prowincji Ontario, 39 w Kolumbii Brytyjskiej, 14 w Albercie, 7 w Quebecu i 1 u obywatela repatriowanego z zagranicy. 

Czytaj więcej:

WHO oficjalnie: Koronawirus to pandemia

W Nowym Jorku brakuje testów na Covid-19

Rząd w UK: Zakazy podróży negatywnie wpłyną na gospodarkę

Epidemiolog: Ograniczenie kontaktów między ludźmi naszą najlepszą bronią

Już 590 zakażeń koronawirusem w UK. Zmarły dwie kolejne osoby

Wielka Brytania przechodzi do fazy opóźniania koronawirusa

Trener Arsenalu Mikel Arteta zarażony koronawirusem

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   13 marca, 09:07

   Znaczy że ma grypę no to jak każdy prawie co roku a za rok będą pisać o strasznym katarze przygotujcie sie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama