Menu

Zmiany w brytyjskim prawie pracy w 2024 r. Więcej urlopu i poprawa wynagrodzeń

Zmiany w brytyjskim prawie pracy w 2024 r. Więcej urlopu i poprawa wynagrodzeń
Zarówno pracowników jak i pracodawców w UK czeka w tym roku sporo zmian w przepisach. (Fot. Getty Images)
Pierwsza duża zmiana w przepisach już weszła w życie, a kolejne nowe będą wprowadzane w ciągu roku. Jeśli prace legislacyjne będą przebiegać zgodnie z planem, w 2024 r. pracowników i pracodawców czeka wiele zmian w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi - donosi portal MyLondon.news.

Będzie to oznaczać zmiany w zakresie warunków pracy dla wszystkich pracowników w UK - w tym wyższe wynagrodzenie na rękę, możliwość uzyskania dłuższego urlopu i większe szanse na uzyskanie "elastycznych" godzin pracy.

Oto jakie duże zmiany nastąpią w 2024 r. dla pracowników i pracodawców.

Obniżka składek National Insurance - w jesiennym oświadczeniu budżetowym minister finansów ogłosił obniżkę składek na ubezpieczenie społeczne pracowników z 12% do 10%. Zmiana weszła w życie 6 stycznia.

National Living Wage/National Minimum Wage - w jesiennym budżecie ogłoszono wyższe niż zwykle podwyżki stawek minimalnego wynagrodzenia, zgodnie z zaleceniami komisji ds. niskich płac (Low Pay Commission). Living Wage po raz pierwszy rozszerzono na 21- i 22-latków. Wcześniej dotyczyło to 23-latków.

Od kwietnia 2024 r. National Living Wage wzrośnie o 1,02 GBP - do poziomu 11,44 GBP na godzinę; National Minimum Wage dla osób w wieku 18-20 lat wzrośnie o 1,11 GBP - do 8,60 GBP, a stawka dla praktykantów w wieku 16-17 lat wzrośnie o 1,12 GBP - do 6,40 GBP.

Ustawa o urlopie opiekuńczym (Carer's Leave Act) z 2023 r. - wprowadzono nowy przepis umożliwiający pracownikom ubieganie się o tydzień bezpłatnego urlopu w roku na opiekę nad osobą niesamodzielną wymagającą długoterminowej opieki.

Ustawa o elastycznym czasie pracy (Employment Relations - Flexible Working - Act 2023) - rozszerza uprawnienia pracowników do wnioskowania o elastyczny czas pracy w stosunku do już obowiązujących przepisów. Pracownicy będą mogli złożyć taki wniosek już pierwszego dnia (a nie po sześciu miesiącach zatrudnienia) i mogą złożyć dwa wnioski rocznie (zamiast jednego). Pracodawca będzie miał prawo odrzucić wniosek z uzasadnionego powodu, ale na udzielenie odpowiedzi będzie miał mniej czasu - dwa miesiące zamiast trzech.

Zmiany w prawie pracy po Brexicie - od kwietnia 2024 r. zmienią się zasady obliczania i przenoszenia rekompensat za urlop (pomimo tego, że wiele firm planuje rok urlopowy od stycznia do grudnia).

Prawo zmieni się na korzyść pracowników w kwestii uzyskania możliwości pracy w "elastycznych" godzinach. (Fot. Getty Images)

Przepisy dotyczące przejmowania przedsiębiorstw (ochrona zatrudnienia) z 2006 r., znane potocznie jako TUPE, staną się mniej uciążliwe. Zniesiono wymóg konsultacji z wybranymi przedstawicielami pracowników w firmach zatrudniających mniej niż 50 pracowników lub przenoszących mniej niż 10 pracowników, o ile nie działają już wyznaczeni przedstawiciele. Zamiast tego można kontaktować się bezpośrednio z pracownikami.

Ustawa o zatrudnieniu (Allocation of Tips - przydzielanie napiwków) z 2024 r. - Oczekuje się, że od maja 2024 r. ustawa ta wejdzie w życie w odniesieniu do firm z branży usług gastronomiczno-hotelarskich, zobowiązując do wypłacania 100% napiwków pracownikom przed końcem miesiąca, w którym napiwki zostały wręczone. Dotyczy to również napiwków przekazanych za pośrednictwem kart płatniczych. Pracodawcy będą również musieli opracować pisemny regulamin dystrybucji napiwków.

Inne zmiany

Ponadto w 2024 r. na pracodawców zostanie nałożona większa odpowiedzialność za ochronę pracowników przed molestowaniem seksualnym w miejscu pracy - na przykład ze strony klientów. 

Powstanie ponadto dodatkowa ochrona przed zwolnieniem dla pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim lub adopcyjnym, a pracownicy z nieprzewidywalnym wymiarem czasu pracy (np. umowy "zero godzin") będą mieli możliwość żądania lepszych gwarancji.

Czytaj więcej:

Na obniżeniu składek ubezpieczeniowych skorzystają tylko najlepiej zarabiający pracownicy w UK

Nowe przepisy wchodzące w życie w 2024 r. Jak wpłyną na mieszkańców UK?

    Kurs NBP z dnia 03.04.2025
    GBP 4.9962 złEUR 4.1791 złUSD 3.7968 złCHF 4.3827 zł

    Sport