Zielone światło dla punktowego systemu imigracji w UK
Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła wczoraj nowy system imigracyjny stosunkiem głosów 351 do 252. Teraz nad ustawą będą pracować specjaliści od prawa.
Po jej wejściu w życie, wszyscy nowi imigranci z UE mają być traktowani na takich samych zasadach, jak przybysze z jakiegokolwiek innego kraju. Kryterium decydującym o możliwości pracy w Wielkiej Brytanii będą kwalifikacje, w tym znajomość języka i posiadanie specjalistycznego wykształcenia.
Dodatkowo, osoby, które dostaną zgodę na przyjazd do Wielkiej Brytanii, będą musiały zarabiać przynajmniej 25 600 funtów rocznie, aby nie utracić zezwolenia.
Nie będą miały również dostępu do świadczeń socjalnych ani innych form pomocy ze strony państwa. Otwarta pozostaje ponadto kwestia korzystania z publicznej służby zdrowia - obecnie proponuje się, aby już w momencie przyjazdu obywatele UE płacili zaliczkę na NHS.
Szefowa Home Office Priti Patel podkreśliła, że nowy system pozwoli na przyciągnięcie ludzi, którzy mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki Wielkiej Brytanii.
Krytycy ustawy - głównie z ramienia Partii Pracy - argumentowali, że trwająca pandemia zmieniła nastawienie opinii publicznej do niewykwalifikowanej siły roboczej, ponieważ kryzys ukazał, jak ważną pracę wykonują tzw. "kluczowi pracownicy".
Czytaj więcej:
Brexit: Koniec programu Erasmus będzie miał konsekwencje dla gospodarki
Barnier: Oczekiwania Brytyjczyków są "nierealistyczne"
Brexit: Ważą się losy imigrantów o niskich kwalifikacjach