Menu

Zdewastowano tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy w Grimsby

Zdewastowano tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy w Grimsby
O sprawie doniósł lokalny dziennik w Grimsby. (Fot. www.grimsbytelegraph.co.uk/screenshot)
W Grimsby we wschodniej Anglii pomazano czerwoną farbą tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy z Pułku Ułanów Karpackich, który po II wojnie światowej przez pewien czas stacjonował w tym mieście - podał dzisiaj miejscowy dziennik 'Grimsby Telegraph'.
Reklama
Reklama

Jak widać na zamieszczonych przez gazetę zdjęciach, tablica pomazana jest farbą w sprayu, przez co stała się zupełnie nieczytelna, a dodatkowo na każdej z twarzy żołnierzy są plamy, wyglądające jakby strzelano do nich z pistoletu do paintballa. Na razie nie jest jasne, czy ten akt wandalizmu miał podłoże narodowościowe. Policja apeluje o pomoc, jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat zdarzenia.

Tablica, która znajduje się w miejskim parku Weelsby Woods, została postawiona w 2011 r. przez Anglo-Polish Society, a na pomniku widnieje motto "Za naszą i waszą wolność" w języku polskim i angielskim. Powstanie tablicy wsparły lokalne władze North East Lincolnshire oraz różne grupy brytyjskich weteranów, zaś w ceremonii jej odsłonięcia uczestniczyli żyjący weterani pułku i ich krewni. W pobliżu tablicy znajduje się wykonana z drewna rzeźba niedźwiadka Wojtka, maskotki 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, który po wojnie również trafił do Wielkiej Brytanii.

Pułk Ułanów Karpackich uczestniczył m.in. w walkach w Afryce, w tym w bitwie o Tobruk, oraz w kampanii we Włoszech, w tym w bitwie o Monte Cassino. Po zakończeniu II wojny światowej został w lipcu 1946 r. przeniesiony do Wielkiej Brytanii i przez prawie rok stacjonował w obozie w Weelby Woods. Rozformowany został w lipcu 1948 r.

Ponieważ żołnierze nie mogli wrócić do Polski, która dostała się do sowieckiej strefy wpływów, większość z nich pozostała w Wielkiej Brytanii. Jak pisze "Grimsby Telegraph", w mieście i okolicach ostatecznie osiedliło się około tysiąca żołnierzy. Potomkowie części z nich nadal tam mieszkają.

  Komentarze
  • Bogas
   11 czerwca, 17:53

   Mam nadzieję, że więcej nie nabierzemy się na przyjaźń Angoli i za ICH wolność nie będziemy już walczyć. Wielu z nich uważa, że nas wyzwolili w czasie IIWŚ tylko nie wiem jak. Może ktoś podpowie? Bo na pewno, to wsadzili nas w łapy Stalina, a po przyjęciu do Eurokołchozu uczestniczyli z Niemcami i Francją w rozdrapywaniu i likwidacji naszej gospodarki. Co zawsze tym "Panom Świata" wypominam.

  • Al
   11 czerwca, 20:17

   Ciekawe czy to zrobyli brexiterskie patryjoty czy lewackie any wojenne squoty?

  • Lord K
   12 czerwca, 00:24

   Ta tablica i wszystkie inne pamiatki po Polakach powinny zostac zabrane z tego dzikiego kraju. A My Polacy powinnismy wrocic do Polski. Pozbyc sie obecnego rzadu ktory ma z Polska i Polakami malo wspolnego. Utworzyc Polski rzad i ciezko pracowac o lepsze jutro dla naszych dzieci. Polska moze byc wielka ale nie wtedy kiedy rzadza nami pacholki zachodu i innych nacji.

  • Wojtek
   12 czerwca, 05:18

   Sukin...syny! Czego tu się spodziewać po idiotach!!!

  • Tomaholk
   12 czerwca, 06:32

   Moj pradziadek zginal pod Monte Cassino...

  • Rob
   12 czerwca, 08:32

   Tempe ryje jak zwykle nietykalni nastolatki ,co za prawo a raczej bezprawie,moga ci wbic noz w glowe a ty nie masz prawa sie bronic

  • Celia
   12 czerwca, 08:53

   Wyborcy platformy pewnie no bo kto, oni lubią zabytki mazać jak rok temu dewastacje, na szczescie 500 wyborcow platformy zostalo aresztowanych rok temu za niszczenie

  • JoBo
   12 czerwca, 10:35

   @Lord K. Polski rząd ? A kto go utworzy, lub wybierze ? Ty, ja, mój sąsiad ? Prawo głosu będą mieli tylko prawdziwi patrioci ? Piszesz bzdury. Każdy naród ma taki rząd, na jaki zasługuje. A jak Tobie źle w Anglii, to droga wolna. Jeśli UK jest dzikie, to jaka jest Polska ? I ciągle ta stara śpiewka : ci nas zdradzili, tamci sprzedali, inni oszukali... Czyżbyśmy byli tak naiwnym i niezbyt mądrym narodem, że ciągle to się powtarza ?

  • Left_is_bad
   12 czerwca, 12:26

   że wam się tam w tym uk-patolandzie z lewymi patusami kłamczuchami zwyrolami chce mieszkać...

  • Raze
   12 czerwca, 13:29

   History repeats itself. English louts will whine for help again. But may the Poles finally get smart and not get fucked for the decimal time by ungrateful, hypocritical Brits.

  • JoBo
   12 czerwca, 15:06

   @Raze. Anglicy będą prosić o pomoc ? To my w 1939, żyjąc złudnymi nadziejami, uwierzyliśmy w ich pomoc. Oni, co najwyżej, mogą poprosić o to Amerykanów, ale Polskę ? Zaraz napiszesz, że może co (?), dywizjon 303 uratował Anglię, albo korpus Andersa, czy dywizja Maczka ? Oni takich dywizjonow, dywizji i korpusów mieli dziesiątki. Oni nas wykorzystali dla swoich interesów. Oni chronili swój naród, swoje panstwo, a my dla nich szliśmy na rzeź. Kto był mądry, kto był głupi ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2021
  GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama