Menu

Zawieszenie parlamentu UK zgodne z prawem. Kolejny sąd odrzucił pozew

Zawieszenie parlamentu UK zgodne z prawem. Kolejny sąd odrzucił pozew
Gina Miller (w środku) zapowiedziała już odwołanie się od wyroku. (Fot. Getty Images)
Wysoki Sąd Anglii i Walii odrzucił pozew przeciwko decyzji brytyjskiego rządu o zawieszeniu na pięć tygodni obrad parlamentu i rozpoczęciu nowej sesji parlamentarnej. Wcześniej podobną decyzję podjął także sąd w Szkocji.
Reklama

Obrońcy szefa rządu Borisa Johnsona argumentowali, że decyzja o zakończeniu sesji parlamentarnej i krótkoterminowym zawieszeniu parlamentu jest "zasadniczo polityczna, a nie prawna" i leży w kompetencjach premiera.

Odrzucony wniosek został złożony przez przedsiębiorczynię Ginę Miller, która w 2016 roku wygrała z rządem sprawę dotyczącą formuły uruchomienia procesu wyjścia z Unii Europejskiej, przy wsparciu m.in. byłego brytyjskiego premiera z ramienia Partii Konserwatywnej Johna Majora.

Reprezentujący ich David Philip Pannick powiedział, że jest "zawiedziony" dzisiejszą decyzją sądu, ale zapewnił, że będzie próbował doprowadzić do jej zmiany w Sądzie Najwyższym. Sędziowie dopuścili możliwość apelacji, która zostanie wysłuchana 17 września.

Zdaniem sądu, decyzja Borisa Johnsona mieściła się w granicach przysługujących mu praw. (Fot. Getty Images)

Po ogłoszeniu wyroku Miller argumentowała przed budynkiem sądu, że "w czasach, kiedy nasza polityka staje się coraz bardziej chaotyczna, uważamy za absolutnie konieczne, aby parlament nadal obradował".

"Musimy chronić nasze instytucje, bo nie jest słusznym, aby można było je zamykać lub zastraszać, szczególnie w tym przełomowym momencie naszej historii" - tłumaczyła, podkreślając, że zamierza kontynuować walkę o wstrzymanie tej decyzji.

Wcześniej podobny pozew - złożony przez grupę 75 posłów i członków Izby Lordów - został także odrzucony w Szkocji.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości