Menu

Zasiłek "Za życiem" nie zmniejszył liczby aborcji

Zasiłek "Za życiem" nie zmniejszył liczby aborcji
Z rządowego programu "Za życiem" korzysta co roku ok. 4 tys. rodziców. (Fot. Getty Images)
4 000 zł specjalnego zasiłku 'Za życiem' oraz dodatkowe ułatwienia miały przekonać kobiety do rodzenia niepełnosprawnych dzieci. Jednak ze statystyk wynika coś zgoła innego - pisze w dzisiejszym wydaniu 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

"W ubiegłym roku w Polsce dokonano 1 076 legalnych zabiegów aborcyjnych - o kilkanaście więcej niż rok wcześniej" - informuje gazeta. "To jednocześnie drugi rekordowy wynik od 2002 r." - dodaje.

"Dane te dobitnie świadczą o tym, że choć z rządowego programu Za życiem, działającego od stycznia 2017 r., korzysta co roku 4 tys. rodziców, to nie spełnił on głównego, zakładanego przez ustawodawcę celu - nie zmniejszył liczby kobiet decydujących się na usunięcie ciąży z powodu wad płodu" - zaznacza dziennik. "Niezmiennie nad Wisłą przeprowadza się około tysiąca legalnych aborcji rocznie" - dodaje.

Gazeta podaje, że "w 2016 r., czyli tuż przed wejściem w życie programu, dokonano 1 098 takich zabiegów, a we wcześniejszych latach liczba ta była jeszcze trzycyfrowa". "Czyli statystyki powoli rosną, i to pomimo tego, że coraz więcej kobiet skarży się na problemy z dostępnością do zabiegu" - podkreśla "DGP".

"DGP": Gwarantowany brak kolejek do leczenia dla takich dzieci nie zawsze udaje się wyegzekwować. (Fot. Getty Images)

"Dlaczego zasiłek i ułatwienia nie przyniosły zakładanego rezultatu? Zdaniem ekspertów, nie łagodzą one trudów wychowania poważnie chorego dziecka. Z drugiej strony, wiele z zapowiedzi pozostało tylko na papierze" - czytamy w dzienniku.

Jak zaznacza "DGP", "sprawnie działają jedynie bezpośrednie wypłaty - w tym wypadku wystarczy jedno zaświadczenie od lekarza". "Reszta obiecanych mechanizmów pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami kuleje" - dodaje dziennik.

"DGP" zwraca też uwagę, że "nadal nie ma opieki wytchnieniowej, która miała odciążyć rodziców, zaś gwarantowany brak kolejek do leczenia dla takich dzieci nie zawsze udaje się wyegzekwować". "Brakuje specjalistów albo rodzice i placówki medyczne często nawet nie wiedzą o istnieniu takiej możliwości" - pisze "DGP". 

Czytaj więcej:

Rekordowa liczba aborcji w Anglii i Walii

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

Irlandia Płn. liberalizuje aborcję. Zalegalizuje też małżeństwa jednopłciowe

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama