Menu

Zarzuty dla podejrzanego o grożenie Polce-muzułmance i jej dziecku

Zarzuty dla podejrzanego o grożenie Polce-muzułmance i jej dziecku
Polka została zaatakowana podczas spaceru z dzieckiem. (Fot. Getty Images)
Zarzut kierowania gróźb karalnych i znieważenia z powodu przynależności wyznaniowej usłyszał 34-letni Marcin S. Miał on zaatakować 22-letnią Polkę, która jest wyznania muzułmańskiego oraz jej 3-miesięcznego synka.
Reklama

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Do ataku na kobietę spacerującą z dzieckiem w wózku doszło w ubiegły piątek na rzeszowskich bulwarach.

Jak poinformowała zastępca szefowej tej prokuratury prok. Katarzyna Drupka, mieszkający w podrzeszowskiej miejscowości Marcin S. został przesłuchany i usłyszał zarzut kierowania gróźb karalnych z powodu przynależności wyznaniowej oraz znieważenia z tego samego powodu. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

"Marcin S. częściowo przyznał się do zarzucanego mu czynu. Przyznał się, że znieważył kobietę, zaprzeczył jednak, że groził jej śmiercią i że wypowiadał hitlerowskie słowa i wykonywał hitlerowskie gesty" – wyjawiła prok. Drupka.

Wobec mężczyzny zastosowano dozór policji. (Fot. Getty Images)

Do zdarzenia doszło w miniony piątek w godzinach wczesnopopołudniowych podczas spaceru 22-letniej mieszkanki Rzeszowa - Polki, która jest muzułmanką, z malutkim synkiem w wózku po bulwarach. Według pokrzywdzonej, mężczyzna mijając ją miał zwrócić uwagę na jej strój, charakterystyczny dla wyznawców islamu (miała chustę zasłaniającą włosy), szarpnąć wózek z jej dzieckiem i zacząć wykrzykiwać w jej kierunku obraźliwe hasła, wyzywać ją i dziecko od brudasów, pokazywać nazistowski gest i krzyczeć "White Power!" oraz grozić śmiercią.

Napastnika odciągnęła od zaatakowanej kobiety jego towarzyszka.

Marcin S. w czasie przesłuchania utrzymywał, że kobieta prowadząc wózek zapatrzyła się i mogła wjechać w niego, więc "tylko dotknął wózek" i odepchnął. Wówczas miała się wywiązać słowna przepychanka.

Prok. Drupka dodała, że poszukuje świadków, którzy widzieli zajście. Pokrzywdzona zrobiła napastnikowi zdjęcie, które może posłużyć do jego identyfikacji. W tamtym miejscu nie ma natomiast kamer monitoringu, z których zapisy mogłyby stanowić materiał dowodowy.

Rzeszów uchodzi za jedno z najbardziej tolerancyjnych miast w Polsce. (Fot. Getty Images)

Zaatakowana kobieta opowiedziała o zajściu na blogu "Islamista".

Marcin S. został zatrzymany wczoraj. Towarzysząca mu na rzeszowskich bulwarach kobieta także została przesłuchana w charakterze świadka. Prokuratura nie ujawnia treści jej zeznań.

Wobec Marcina S. prokuratura zastosowała dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1,5 tys. Mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu.

O wszczęcie śledztwa zawnioskowała rzeszowska policja, która przyjęła zgłoszenie od zaatakowanej kobiety.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama