Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zamiast walczyć, grali w piłkę: 100. rocznica rozejmu świątecznego

Zamiast walczyć, grali w piłkę: 100. rocznica rozejmu świątecznego
Autorem projektu pomnika jest 10-letni Spencer Turner z Newcastle, który zwyciężył w konkursie, w którym brali udział uczniowie z ponad 30 tys. brytyjskich szkół. (Fot. Getty Images)
Książę William odsłonił dzisiaj w Staffordshire w Anglii pomnik upamiętniający tzw. rozejm świąteczny z 1914 r., podczas którego brytyjscy i niemieccy żołnierze rozegrali kilka meczów piłkarskich. Autorem projektu jest 10-letni chłopiec z Newcastle.
Reklama
Reklama

Pomnik w National Memorial Arboretum jest częścią inicjatywy „Football Remembers” zainaugurowanej przez angielską federację piłkarską, Premier League (angielska ekstraklasa piłkarska), Football League (ligi piłkarskie od drugiego do czwartego szczebla rozgrywek) oraz British Council. Jej celem jest popularyzowanie pamięci o tym wyjątkowym wydarzeniu z początku I wojny światowej.

Autorem projektu pomnika jest 10-letni Spencer Turner z Newcastle, który zwyciężył w konkursie, w którym brali udział uczniowie z ponad 30 tys. brytyjskich szkół. Został on wybrany przez księcia Williama i reprezentanta Anglii Theo Walcotta.

„Wielu z nas dorastało, mając w pamięci tę wzruszającą historię sprzed 100 lat. Zarówno wtedy, jak i dziś piłka nożna stanowi element jednoczący ludzi nawet w obliczu tak strasznej tragedii, jaką była wojna. Dlatego dziś tak ważne jest, by kultywować pamięć o tym wspaniałym przejawie humanitaryzmu” - przypomniał książę William na chwilę przed odsłonięciem pomnika wspólnie z autorem jego projektu.

Podczas uroczystości obecni byli także przedstawiciele angielskiej federacji piłkarskiej, w tym jej prezes Greg Dyke oraz trener reprezentacji Anglii Roy Hodgson.

Tzw. rozejm świąteczny to w zasadzie seria zawieszeń broni wprowadzonych lokalnie przez walczące ze sobą oddziały na froncie zachodnim. Według relacji żołnierzy brytyjskich częste były sytuacje, w których w jednym miejscu obowiązywało zawieszenie broni, a już kilkaset metrów dalej trwały normalne walki.

Z zachowanych relacji wynika, że zawieszenia broni były często inicjowane przez zwykłych żołnierzy po obu stronach frontu. Trwały one od kilku godzin do nawet kilku dni i towarzyszyły im często mecze piłkarskie, śpiewanie kolęd czy wręcz spotkania żołnierzy obu armii w strefie tzw. ziemi niczyjej rozdzielającej okopy.

Inicjatywa „Football Remembers” ma przywrócić pamięć o tym wyjątkowym wydarzeniu, m.in. poprzez różnego rodzaju wydarzenia sportowe odbywające się w tym miesiącu. W ostatni weekend wszystkie mecze piłkarskich lig angielskich poprzedzone były wspólnymi zdjęciami przeciwnych drużyn.

W ten weekend w belgijskim Ypres odbędzie się także turniej piłkarski „Christmas Truce International Tournament”, w którym wezmą udział młodzieżowe drużyny z kilku krajów Europy (Anglii, Szkocji, Austrii, Francji, Belgii, Niemiec).

Ponadto 17 grudnia żołnierze brytyjskiej i niemieckiej armii rozegrają w angielskim Aldershot mecz w historycznych mundurach. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama