Menu

Zagraniczni studenci w UK będą mogli pozostać przez 2 lata

Zagraniczni studenci w UK będą mogli pozostać przez 2 lata
Zmiana pozwoli studentom w UK na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. (Fot. Getty Images)
Zgodnie z nowymi propozycjami ogłoszonymi przez premiera Borisa Johnsona zagraniczni studenci będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii przez 2 lata po ukończeniu studiów - podała stacja ITV News.
Reklama

Boris Johnson zapowiedział, że zmiany, które obejmować będą rozpoczynających studia w przyszłym roku, pomogą studentom na Wyspach rozpocząć karierę w Wielkiej Brytanii.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel podkreśliła, że ​​"utalentowani studenci zagraniczni nie tylko mogą studiować w Wielkiej Brytanii, ale także zdobyć cenne doświadczenie zawodowe".

Alistair Jarvis, dyrektor organizacji Universities UK, uznał zmiany za "bardzo ważne". "Studenci zagraniczni wzbogacają skarb państwa o ponad 26 miliardów funtów rocznie. Jednak, jeśli nie znajdą zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, nie będziemy mogli wykorzystać potencjału zdobytej przez nich wiedzy" - ocenił.

"Wprowadzenie dwuletniej wizy po studiach jest od dawna przedmiotem kampanii uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Bardzo cieszymy się ze zmiany polityki. Oznacza to, że pracodawcy w UK bedą mieli jako pierwsi możliwość zatrudnienia utalentowanych absolwentów z całego świata" - podkreślił Jarvis.

Wielka Brytania od lat uchodzi za pioniera badań w genetyce. (Fot. Getty Images)

Alp Mehmet, prezes Migration Watch UK, uznał jednak krok za "nierozsądny i wsteczny". "Nasze uniwersytety przyciągają rekordową liczbę studentów z zagranicy, więc nie ma potrzeby dewaluacji wizy studenckiej i wykorzystania jej jako furtki podjęcia pracy w UK" - dodał.

Ogłoszenie zmian dla studentów zbiega się z uruchomieniem największego na świecie projektu z dziedziny genetyki. Na badania z zakresu sekwencjonowania genomu w Wielkiej Brytanii przeznaczono rekordowe 200 milionów funtów.

"Wielka Brytania jest dumna ze swoich dokonań badawczych. Ponad sześćdziesiąt lat temu międzynarodowy zespół naukowców w Cambridge odkrył DNA. Dziś idziemy jeszcze dalej i gromadzimy ekspertów z całego świata, aby pracować w Wielkiej Brytanii nad największym na świecie projektem badawczym w dziedzinie genetyki, mającym pomóc leczyć zagrażające życiu choroby i ratować życie. Przełomy tego rodzaju nie byłyby możliwe bez otwarcia się na najbystrzejszych i najlepszych z całego świata" - wskazał Boris Johnson.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama