Menu

YouGov: Konserwatyści będą mieć większość z przewagą 28 mandatów

YouGov: Konserwatyści będą mieć większość z przewagą 28 mandatów
Dla konserwatystów Johnsona prognoza oznacza poprawę stanu posiadania. (Fot. Getty Images)
Rządząca Partia Konserwatywna premiera Johnsona zdobędzie w jutrzejszych wyborach do brytyjskiej Izby Gmin 339 mandatów, co oznacza, że będzie mieć o 28 posłów więcej niż wszystkie pozostałe ugrupowania, wynika z prognozy ośrodka YouGov i dziennika 'The Times'. Prognozę opublikowano wczoraj wieczorem.
Reklama

Z sondaży wynika też, że główne ugrupowanie opozycyjne - Partia Pracy może zdobyć 231 mandatów. Trzecią co do wielkości siłą polityczną w parlamencie pozostałaby Szkocka Partia Narodowa (SNP) z 41 mandatami, zaś czwartą - Liberalni Demokraci, którym prognoza przypisuje 15 posłów.

Opublikowana prognoza oparta jest na sondażach przeprowadzonych oddzielnie w poszczególnych okręgach wyborczych, a nie w skali całego kraju, dzięki czemu jest znacznie dokładniejsza, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosowaną w Wielkiej Brytanii ordynację większościową.

To właśnie tego typu prognoza jako jedyna przewidziała przed poprzednimi wyborami, w czerwcu 2017 r., że konserwatyści - dość niespodziewanie - stracą bezwzględną większość.

Przedstawiony wczoraj  prognostyk wskazuje na zmniejszającą się różnicę między dwiema głównymi partiami - w sporządzonej w ten sam sposób prognozie YouGov i "The Times" z końca listopada konserwatyści mieli przewagę 68 mandatów.

Dla konserwatystów wciąż jednak oznacza to poprawę stanu posiadania. W poprzednich wyborach zdobyli oni 317 mandatów, przez co ich rząd mniejszościowy musiał zabiegać o poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), zaś na koniec kadencji ich klub liczył 298 posłów.

Z kolei Partia Pracy ma mieć mniej mandatów zarówno w porównaniu z wynikiem poprzednich wyborów (262), jak i ze stanem na koniec kadencji, gdy ich klub zmniejszył się do 244 osób.

Również wczoraj wieczorem podobnego typu analizę opublikowała mniejsza firma badawcza Focalpoint. Prognozuje ona, że konserwatyści będą mieć przewagę 24 mandatów.

Czytaj więcej:

Wybory w UK: Partia Johnsona ma 10 proc. przewagi

"FT": Brytyjski rząd może nie zdążyć z realizacją ustaleń w sprawie Irlandii Płn.

Deszczowo i wietrznie na Wyspach. Do wyborów pogoda bez zmian

  Komentarze
  • Koko
   11 grudnia 2019, 09:12

   Co za bzdury turyści to najgorsza partia jaka jest .

  • Jacob Rees-Mogg
   11 grudnia 2019, 09:53

   Na wsi niema stałego łącza do internetu, a ludzie są skazani tylko na BBC i czytają też Daily Telegraph. Dzięki temu mamy tam od wieków stały elektorat. Jest on odporny na różne inne partie.

  • Ja
   11 grudnia 2019, 11:21

   No to mamy się obco martwić oglądając wczorajszym wiadomości na BBC to chce nas usunąć

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama