Menu

Wzrosła liczba ofiar współczesnego niewolnictwa w UK

Wzrosła liczba ofiar współczesnego niewolnictwa w UK
Na Wyspach zanotowano rekordową liczbę ofiar współczesnego niewolnictwa. (Fot. Getty Images)
Liczba ofiar współczesnego niewolnictwa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 52 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Według najnowszego rządowego raportu, problem dotyczy ponad 10 000 osób.
Reklama

Dane Home Office pokazują, że w minionym roku aż 10 627 osób padło ofiarą handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii. W 2018 r. ta liczba wynosiła 6 993. Nieco ponad połowa zarejestrowanych przypadków dotyczy dorosłych, a 43 proc. - dzieci.

Potencjalne ofiary, które zwracają się o pomoc m.in. do organizacji pozarządowych czy policji, trafiają do statystyk National Referral Mechanism (NRM) - oficjalnego systemu zgłaszania przypadków niewolnictwa.

Takie osoby, podczas rozpatrywania ich sprawy, otrzymują dostęp do specjalistycznego wsparcia przez okres co najmniej 45 dni. Pomoc może obejmować: zakwaterowanie, wyżywienie, porady prawne i psychologiczne. Dzieci otaczane są opieką przez lokalne władze.

Jednak - jak zauważają eksperci - czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy danej osoby wydłuża się, a to z kolei "zwiększa ryzyko dotarcia oprawców do swoich ofiar".

Sara Thornton, niezależna brytyjska Komisarz ds. Przeciwdziałania Niewolnictwu, przyznała, że jest "głęboko zaniepokojona" niewydolnością systemu, który nie radzi sobie z rosnącą liczbą zgłoszeń.

"Spotykam wiele ofiar współczesnego niewolnictwa. Zdarza się, że część z nich czeka 2-3 lata, aż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podejmie decyzję dotyczącą ich przyszłości" - poinformowała Thornton.

Czytaj więcej:

Polacy są ofiarami współczesnego niewolnictwa w UK

Polski gang skazany za współczesne niewolnictwo

Kilkudziesięciu zatrzymanych w Polsce i Wielkiej Brytanii za handel ludźmi

Londyn: Rośnie liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

  Komentarze
  • Dobre
   3 kwietnia, 20:43

   Nalezy zadac pytanie co oznacza noewolnik. Tak naprawde kazdy z nas musi isc do pracy bo rachunki, bo mortgage, rent, jedzenie, prad, gaz, tv, woda i wiele innych. Czyli jestesmy wszyscy niewolnikami. Malo jest takich ktorzy sie obudza rano i powiedza a dzisiaj nie ide bo mi sie nie chce. Witamy w 21 wieku. Takie agencj rzadowe to jest sciema. Czemu najnizsza krajowa jest utrzymywana na niskim poziomie? Zeby korporacja zarobila i niewolnik nie podskoczyl za wysoko. Bo jak my sie zbuntujemy to pan prezes zbankrutuje. Trzymaja nas wszystkich za ryje

  • Jarek M.
   4 kwietnia, 15:21

   I to jest właśnie prawda...!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama