Menu

Wystawa "Sto lat relacji polsko-brytyjskich" w polskiej ambasadzie w Londynie

Wystawa "Sto lat relacji polsko-brytyjskich" w polskiej ambasadzie w Londynie
Wystawę można obejrzeć na ogrodzeniu przy polskiej ambasadzie. Na zdjęciu: ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
Wczoraj polska ambasada w Londynie odsłoniła wystawę 'Sto lat relacji polsko-brytyjskich'. Wystawa, która ma na celu uczczenie stulecia odnowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Wielką Brytanią, składa się z serii fotografii upamiętniających kluczowe momenty w historii między obu krajami.
Reklama

Ekspozycja jest dostępna dla publiczności na ogrodzeniu okalającym budynek Ambasady RP w Londynie, która mieści się przy 47 Portland Place.

W 1918 roku dyplomacja Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej rodziła się i formowała. Wtedy to marszałek Józef Piłsudski wysłał list dyplomatyczny informujący o tym, że Polska będzie wstępować na arenę międzynarodową jako niepodległe państwo. To właśnie Londyn był jednym z miast, gdzie odnowienie relacji dyplomatycznych było niezwykle dla Polski ważne i to właśnie Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów, który dał swoje wsparcie nowo odrodzonemu krajowi. Rok później, w lipcu 1919 roku, dyplomatyczne relacje pomiędzy Wielką Brytania a Polską zostały oficjalnie odnowione.

Na przestrzeni lat przyjaźń między Wielką Brytanią a Polską kwitła i umacniała się, szczególnie w trakcie ważnych historycznych wydarzeń takich, jak II wojna światowa, transformacja ustrojowa i pokojowa rewolucja w 1989 roku, upadek Bloku Wschodniego, aż po dzień dzisiejszy. Wszystkie te ważne wydarzenia dla Polski i Wielkiej Brytanii zostały uchwycone w wystawie "Sto lat relacji polsko-brytyjskich".

Na zdjęciach zobaczymy najważniejsze momenty związane z dyplomatycznymi stosunkami Polski i Wielkiej Brytanii. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć fotografie upamiętniające takie wydarzenia, jak podpisanie porozumienia wojskowego przez brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i premiera rządu polskiego na uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego w 1940 r., uroczystość przekazania insygniów władzy prezydenckiej II Rzeczpospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie w 1989 r., a także wystąpienie królowej Elżbiety II w Sejmie podczas wizyty w 1996 roku.

Wśród fotografii znajdą się także bardziej współczesne zdjęcia, np. z wizyty księcia i księżnej Cambridge w Polsce w 2017 roku, a także premiera Mateusza Morawieckiego i premier Theresy May w Lancaster House podczas konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Londynie w 2018 roku.

"Jestem zaszczycony, że mogę osobiście uczestniczyć i obserwować z bliska, jak obydwa kraje z powodzeniem korzystają z wielu formatów dwustronnej współpracy, które wzmacniają nasze relacje. Są to konsultacje międzyrządowe na poziomie premierów, Kwadryga, czyli spotkania ministrów spraw zagranicznych oraz obrony narodowej obydwu państw. Co ważniejsze, od 2017 r. liczni przedstawiciele różnych organizacji - mediów, ośrodków analitycznych oraz środowiska akademickiego – spotykają się, aby wymieniać wiedzę i doświadczenie w ramach tzw. Forum Belwederskiego" - skomentował ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki.

Odwiedzający będą mogli poznać bogatą historię polsko-brytyjskich relacji. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

"Zapraszam więc Państwa do zwiedzania wystawy, abyśmy mogli przypomnieć sobie wspólną przeszłość naszych krajów. Niech będzie ona źródłem  refleksji oraz inspiracji na budowanie wspólnej przyszłości" - dodał.

Wystawa "Sto lat relacji polsko-brytyjskich" znajduje się na ogrodzeniu okalającym budynek Ambasady RP w Londynie  i będzie ją można oglądać do wtorku 31 grudnia 2019 r. włącznie.

Wystawa jest udostępniona także dla zwiedzających w Warszawie i można ją znaleźć na ogrodzeniu okalającym Łazienki Królewskie naprzeciwko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich (od 19 do 30 listopada br.), a także (od 1 do 31 grudnia br.) na terenie Parku Agrykoli.

Czytaj więcej:

Londyn: Otwarcie wystawy opowiadającej o polskich doświadczeniach w czasie II wojny światowej

Kanada: Konsul w Toronto otworzył wystawę "Walka i cierpienie"

Londyn: Odsłonięto tablicę poświęconą polskim kryptologom, którzy złamali Enigmę

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.01.2021
  GBP 5.090 złEUR 4.534 złUSD 3.742 złCHF 4.213 zł

  Sport


  Sport

  Reklama