Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wypłata raz w miesiącu? Dla londyńczyków to źródło problemów

Wypłata raz w miesiącu? Dla londyńczyków to źródło problemów
"Wynagrodzenia raz w miesiącu nigdy nie były elementem londyńskiego rynku pracy". (Fot. Getty Images)
Prawie dwie trzecie mieszkańców Londynu przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku opuściło pracę, ponieważ nie było w stanie zapłacić za dojazd do niej - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Vitreous World. Eksperci ocenili, że winę za ten stan rzeczy ponosi niewystarczający dostęp do zarabianych pieniędzy.
Reklama
Reklama

Opublikowana wczoraj ankieta wykazała, że ​​co najmniej 60 proc. osób mieszkających w Londynie nie udało się do pracy z powodu problemów finansowych. Poza Londynem odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 39 proc.

Według oficjalnych danych, pracownicy w brytyjskiej stolicy są generalnie "mniej zdrowi finansowo" niż pracownicy mieszkający poza Londynem.

Badanie, zlecone przez dostawcę świadczeń pracowniczych Hastee Pay i przeprowadzone przez firmę badawczą Vitreous World, postanowiło sprawdzić, w jaki sposób przeciętny pracownik w Londynie radzi sobie z zaspokajaniem potrzeb finansowych w ciągu miesiąca.

Londyńczycy rezygnują z pracy, bo nie stać ich na dojazdy? (Fot. Getty Images)

89 procent mieszkańców Londynu przyznało, że potrzebuje dodatkowej gotówki już na kilka dni przed wypłatą. Najczęściej pozyskuje się ją z pożyczek, kart kredytowych czy kont oszczednościowych. 

Stwierdzono również, że ponad połowa osób w Londynie w ub. r. przynajmniej raz zaaplikowała o "chwilówkę" - wysoko oprocentowaną pożyczkę z krótkim terminem spłaty. Coraz więcej londyńczyków korzystało również z tzw. "overdraftów", czyli kosztownych kredytów na koncie.

Dyrektor generalny i założyciel Hastee Pay - James Herbert - nazwał dane "przerażającymi". Jednocześnie ekspert zwrócił uwagę, że największą winę ponoszą za to przedsiębiorcy, którzy próbują od jakiegoś czasu forsować miesięczny tryb wynagrodzeń, który nigdy nie był obecny na londyńskim rynku pracy.

"Widzimy, że istnieje duża różnica między sposobem, w jaki ludzie zarabiają pieniądze, a sposobem, w jaki wydają pieniądze" - ocenił James Herbert. "Czasy się zmieniają, dziś pracownik musi mieć możliwość otrzymania płacy na żądanie. Odpowiedzialny przedsiębiorca musi mieć świadomość tego, jak żyją jego pracownicy" - zauważył.

Ekspert dodał również, że ​​absencja spowodowana stresem finansowym jest jednym z największych obciążeń i wyzwań dla brytyjskiej siły roboczej. "Pracownicy mogą być zdrowi fizycznie i psychicznie, ale muszą mieć również przepływ środków pieniężnych. Elastyczność w otrzymywaniu wynagrodzenia to ważny punkt dla 87 proc. poszukujących pracy" - zauważył.

Badanie wykazało także, że na problemy finansowe nie ma wpływu wysokość osiąganych zarobków. "Są to zarówno ludzie zarabiający 100 tys. funtów rocznie, jak i ci o niskich dochodach" - wskazano. "Dlatego tak ważne jest nie to, ile zarabiasz, a to, jak często masz dostęp do tego, co zarabiasz" - kończą eksperci.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama