Menu

Wykryto wodę na egzoplanecie z temperaturą bliską ziemskiej

Wykryto wodę na egzoplanecie z temperaturą bliską ziemskiej
Nowo odkryta planeta oddalona jest o 111 lat świetlnych od Ziemi. (Fot. Getty Images)
W atmosferze odległej od nas o 111 lat świetlnych egzoplanety (czyli planety pozasłonecznej) K2-18 b występuje para wodna - poinformowali dzś naukowcy z londyńskiego Centrum Kosmicznych Danych Egzochemicznych (CSED), referując wyniki badań spektroskopowych.
Reklama

Jest to pierwsze takie odkrycie w przypadku egzoplanety, której warunki termiczne pozwalają na utrzymywanie się na niej wody w stanie ciekłym, niezbędnej dla funkcjonowania ewentualnego życia biologicznego.

K2-18 b okrąża położoną w konstelacji Lwa gwiazdę K2-18 o typie tak zwanego czerwonego karła, znacznie mniejszego i chłodniejszego niż Słońce. Egzoplanetę tę zaobserwowano po raz pierwszy w 2015 roku dzięki należącemu do NASA kosmicznemu teleskopowi Kepler. Jej rozmiary i masa są odpowiednio dwukrotnie i ośmiokrotnie większe od ziemskich.

Naukowcy podzielili się niezwykłym odkryciem. (Fot. Getty Images)

K2-18 b znajduje się bardzo blisko swej dziennej gwiazdy, okrążając ją w ciągu zaledwie 33 dni. Ilość otrzymywanej przez nią energii cieplnej pozwala domniemywać, że na jej powierzchni występuje ciekła woda, tworząc być może oceany.

Naukowcy zastrzegają jednak, że nie jest to w żadnym razie planeta ze środowiskiem równie przyjaznym dla życia jak Ziemia - choćby w uwagi na znacznie intensywniejszy poziom odbieranego od gwiazdy K2-18 promieniowania ultrafioletowego.

  Komentarze
  • True 7
   12 września 2019, 13:15

   BZDURY,BZDURY.Zadziwiające,jest tylko to,jak wiele oni mogä powiedzieć ,na temat czegoś,co w dodatku jest bardzo daleko.Ani nikt tamtedy nie przekatywał w dodatku nigdy tam nie przeleci,bo to już samo w sobie jest fikcją,by tyle z opisu wiedzieć o czymś ,co wcale nieistnieje I bardzo daleko" jest."A może odbyła się już jakas ekspedycja, bezałogowa w strefe fantazji,co jeszcze bardziej ,staje się niedorzeczne.

  • Kotlecik z ziemniaczkami
   12 września 2019, 14:49

   Prawda taka, że tej gwiazdy oraz planety może nie być już od 111 lat świetlnych czyli 362 lat ziemskich. bo tyle lat zajęło światłu tego słońca dotarcie do Ziemi... poza tym naukowcy nie wiedzą nawet że światło w próżni podróżuje drogą spiralna, tak jak ciągiem Fibonacciego i liczą odległość w linii prostej.... Naukowcy to tępaki co uczą się w szkołach HA HA HA!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.01.2020
  GBP 4.968 złEUR 4.234 złUSD 3.805 złCHF 3.941 zł

  Sport


  Reklama