Wygrana Austrii z Serbią, remis Wlochów z Turcją w towarzyskich meczach piłkarskich

Austria grała z Serbią na wiedeńskim Praterze w obecności 37 800 widzów. (Fot. Guenther Iby/SEPA.Media /Getty Images)
Austria, grupowy rywal Polski w tegorocznych mistrzostwach Europy, wygrała u siebie z Serbią 2:1 w towarzyskim meczu piłkarskim. Broniące tytułu Włochy bezbramkowo zremisowały na wlasnym boisku z Turcją, która w poniedziałek w Warszawie będzie rywalem biało-czerwonych.

Austria bardzo szybko wbiła dwie bramki Serbii, także przygotowującej się do Euro. Wówczas boiskowy zegar wskazywał dopiero 13. minutę. Strzelcami goli okazali się Patrick Wimmer i Christoph Baumgartner. Zwłaszcza drugie trafienie gospodarzy mogło się podobać. Później dali o sobie znać rywale, a jeszcze przed przerwą kontaktową bramkę głową strzelił Strahinja Pavlovic (35.).

Selekcjoner gospodarzy Ralf Rangnick dokonał aż siedmiu zmian, w tym strzelców goli. Austriacy mimo posiadanej nieznacznej przewagi w posiadaniu piłki nie zdołali powiększyć dorobku bramkowego. Było to szóste z rzędu zwycięstwo Austrii, która w sobotę zmierzy się ze Szwajcarią w ostatnim sprawdzianie przed Euro.

David Alaba, który od kilku miesięcy jest kontuzjowany z powodu zerwania więzadeł krzyżowych, zadebiutował... na ławce trenera Rangnicka. Przypisano mu rolę motywatora i łącznika między zawodnikami a sztabem szkoleniowym.

Mecz Włoch z Turcją nie był zbyt emocjonujący... (Fot. Getty Images)

Drużyna Italii, broniąca mistrzowskiego tytułu, nie zachwyciła swoich kibiców. Trener Luciano Spalletti zaraz po przerwie dokonał korekt personalnych w drużynie. Roszady na niewiele się zdały. Turcy umiejętnie się bronili i zdołali bezbramkowo zremisować.

Oba zespoły stworzyły bardzo mało sytuacji strzeleckich.

Ani jednego gola nie doczekali się kibice również w Bukareszcie, gdzie Rumunia przed występem na Euro grała z Bułgarią. Inny uczestnik ME Węgry za wyjazdowego rywala wybrały sobie Irlandię. Madziarzy długo remisowali 1:1. Wygraną gospodarzom zapewnił w doliczonym czasie gry Troy Parrott (90+2.).

Najbardziej okazałe zwycięstwo zanotowała wczoraj Szwajcaria, która u siebie pokonała Estonię 4:0. Wygraną zanotowała również Portugalia, bez Cristiano Ronaldo w składzie, pokonując Finlandię 4:2.

Spośród drużyn, które w najbliższych dniach wyjadą na turniej do Niemiec, zwycięstwo odniosła także Słowenia - 2:1 nad Armenią.

W meczu otwarcia ME Niemcy 14 czerwca zmierzą się ze Szkocją. Wcześniej rozegranych zostanie łącznie ponad 50 meczów towarzyskich, w tym ponad 40 z udziałem uczestników turnieju.

Polska w piątek na stołecznym PGE Narodowym podejmie Ukrainę, a trzy dni później Turcję.