Menu

Wyciekły dane klientów firmy badającej DNA

Wyciekły dane klientów firmy badającej DNA
Firma Vitagene zapewnia, że wyciek objął jedynie niewielki fragment bazy danych klientów. (Fot. Getty Images)
Wyciekły dane ponad 3 tys. klientów firmy Vitagene zajmującej się badaniami DNA - podała wczoraj agencja Bloomberga. Firma pozostawiła wrażliwe dane, takie jak m.in. możliwe problemy medyczne klientów, na publicznie dostępnych, niezabezpieczonych serwerach.
Reklama

Naruszone zostało również bezpieczeństwo informacji takich jak adresy e-mail czy daty urodzenia osób korzystających z usług spółki. Według Bloomberga, dane były nieprawidłowo przechowywane od kilku lat. Pliki zapisane w folderach można - jak podaje agencja - datować na lata od 2015 do 2017 r.

Dane można było pobrać z publicznie dostępnych serwerów chmurowych obsługiwanych przez firmę Amazon Web Services do dnia 1 lipca, kiedy Vitagene zostało poinformowane o problemach i zablokowało dostęp do informacji o klientach. Według Bloomberga, w folderach zawierających dane osób korzystających z usług firmy znajdowały się m.in. dokumenty genealogiczne wraz z datami urodzeń i zgonów oraz analizy możliwych przypadłości medycznych warunkowanych genetycznie wraz z prawdopodobieństwem ich wystąpienia u pacjentów.

Według Bloomberga, dane dot. DNA były nieprawidłowo przechowywane od kilku lat. (Fot. Getty Images)

Spółka Vitagene poinformowała, że pliki datować można na okres, w którym firma testowała swój system będący wówczas w fazie "beta". Według jej przedstawicieli, wyciek objął jedynie niewielki fragment bazy danych klientów Vitagene.

Jednocześnie, jak stwierdziła dyrekcja spółki, protokoły bezpieczeństwa używane przez firmę były aktualizowane w 2018 roku. Vitagene przeprowadzała również testy penetracyjne swojego systemu teleinformatycznego mające sprawdzić jego odporność na działania hakerów.

Bloomberg przypomina, że ryzyko wycieków danych to jeden z argumentów, którym najczęściej posługują się krytycy firm oferujących usługi z zakresu analizy DNA na rynku konsumenckim. Agencja podkreśla, że klienci tego rodzaju podmiotów mogą nie rozumieć zapisów zawartych w politykach prywatności tych firm, takich jak np. spółka 23andMe, która dzieli się danymi swoich klientów z zewnętrznymi podmiotami, w tym - swoimi inwestorami, do których należy m.in. koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline.

Możliwości pozyskiwania danych od firm z sektora genetyki poszukuje również coraz więcej służb i organów ścigania - pisze Bloomberg i dodaje, że dane genetyczne mogą być również monetyzowane przez firmy celem zwiększenia przychodów. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama