Menu

Wybory w Szkocji: Partia Sturgeon świętuje "historyczną" wygraną

Wybory w Szkocji: Partia Sturgeon świętuje "historyczną" wygraną
To czwarte kolejne zwycięstwo SNP w wyborach do szkockiego parlamentu, choć tylko raz - w 2011 r. zdobyli oni bezwzględną większość. (Fot. Getty Images)
Rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP) wygrała czwartkowe wybory do szkockiego parlamentu, ale do bezwzględnej większości zabrakło jej jednego mandatu - wynika z opublikowanych wczoraj wieczorem pełnych wyników.
Reklama
Reklama

Zdobycie przez SNP bezwzględnej większości dałoby tej partii znacznie mocniejszy argument w domaganiu się prawa do przeprowadzenia nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, na co muszą wyrazić zgodę władze w Londynie.

W 129-osobowym szkockim parlamencie SNP będzie mieć 64 deputowanych - o jednego więcej niż zdobyła w poprzednich wyborach w 2016 r. Na drugim miejscu znalazła się szkocka gałąź Partii Konserwatywnej, która uzyskała 31 miejsc, czyli tyle samo, co poprzednio, na trzecim - szkocka Partia Pracy z 22 mandatami (strata dwóch), a dalej Szkoccy Zieloni - 8 mandatów (wzrost o dwa) i szkocka gałąź Liberalnych Demokratów - 4 mandaty (spadek o 1).

Ani jednego miejsca nie zdobyła Partia Alba - nowe ugrupowanie założone kilka tygodni temu przez byłego szefa szkockiego rządu i byłego lidera SNP Alexa Salmonda.

Takie wyniki oznaczają, że partie opowiadające się za niepodległością Szkocji nadal będą miały wyraźną większość, bo secesję popierają też Szkoccy Zieloni.

To czwarte kolejne zwycięstwo SNP w wyborach do szkockiego parlamentu, choć tylko raz - w 2011 r. zdobyli oni bezwzględną większość. To właśnie po tamtych wyborach ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron wyraził zgodę na przeprowadzenie referendum w Szkocji w sprawie niepodległości. Odbyło się ono jesienią 2014 r., a zwolennicy jej pozostania w składzie Zjednoczonego Królestwa wygrali stosunkiem głosów 55:45 proc.

Szefowa szkockiego rządu i liderka SNP Nicola Sturgeon określiła czwarte zwycięstwo swojej partii jako "historyczne i nadzwyczajne". Zapowiedziała, że jej priorytetem będzie wyprowadzenie kraju z epidemii koronawirusa, ale gdy się ona skończy, chce, aby odbyło się referendum na temat niepodległości. Jak przekonywała, nie ma demokratycznego uzasadnienia dla tego, by brytyjski premier Boris Johnson, czy ktokolwiek inny w Londynie blokował prawo Szkotów do decydowania o własnej przyszłości.

Przed wyborami Sturgeon wskazywała, że chciałaby, aby referendum niepodległościowe odbyło się w pierwszej połowie kadencji nowego parlamentu, czyli przed końcem 2023 r. Jednak ostatnie sondaże wskazują, że Szkoci ponownie mają wątpliwości, czy secesja byłaby dobrym pomysłem. W ostatnich 14 badaniach zwolennicy niepodległości wygrali zaledwie jedno, przy trzech remisach.

Czytaj więcej:

Johnson: Referendum w Szkocji "forsowane bez względu na koszty"

Sondaż: Przewaga przeciwników niepodległości Szkocji najwyższa od 2019 roku

Bank RBS ostrzega: W razie secesji Szkocji przeniesiemy się do Londynu

Ekspert: Brexit powoduje, że stawiane będą pytania o status Irlandii Płn.

Sondaże: SNP wygra wybory w Szkocji, ale nie wiadomo, czy uzyska większość

  Komentarze
  • Z uk
   9 maja, 10:05

   Jacy separatyści ludzie ? Kim wy jesteście ludzie z Londynka?? obrażacie Szkotów którzy głosują na partię narodową o poglądach narodowych !!!!!!

  • Muminek
   9 maja, 10:06

   kto mi wytłumaczy jak to jest, że aktorzy nie padają jak muchy skoro kręcą te swoje seriale i filmy bez masek już od przeszło roku? nikt nie uważa że powinni się męczyć w maseczkach w pracy jak cała reszta? owszem głupio by te produkcje wyglądały, ale tego wymaga reżim... sanitarny i strach przed wirusem, ponoć praca na planie trwa całymi dniami, wielu ludzi z ekipy tej za kamerami tam się musi kręcić, powinni wręcz być szczelnie wyubierani jak służba niezdrowia

  • Ann
   9 maja, 11:54

   Do z uk Tu się Akurat zgodzę Separatystami oni nie są w mojej ocenie chociaż Anglicy ich tak nazywają Nie można ich nazywać w twn sposób bo oni byli przez wieki Oddzielnym państwem sami oddali się w Ręce króla angielskiego Zrobili układ Którego później żałowali. Błędem jest również porównywanie ich do Katalonii i tego narodu ponieważ Katalończycy nigdy nie byli Samodzielnym państwem.

  • Wager
   9 maja, 12:59

   Jakoś nie lubię tej Nicoli. @Muminek. Coś w tym jest. Założę się, że tak, jak kręcono filmy o wydumanych epidemiach, lub realnych np. Filadelfia, tak w ciągu najbliższych 10 lat, żaden reżyser nie nakręci filmu o koronaswirusie. Dlaczego ? Bo go wyśmieją!!!

  • Litwin
   9 maja, 17:14

   Ja jestem Wager a wcześniej byłem Muminek ale napiszę sobie coś aby dodać komentarz

  • Zolnierz wyklety
   9 maja, 18:05

   tak to nigdy nie byli separatysci a praworzadni szkoci. Komus weszlo w krew ponizanie innych i nazywanie terrorystami , separatystami. A tylko po to aby pozniej ich zlinczowac , wysmiac , posadzic w wiezieniach i zabic. Wszystko po to aby krolestwo wiecie jakie moglo trwac i sie ciagle bogacic na wyzysku i niewoli innych. Analogie mozna znalesc rowniez w tzw. brytyjskiej Irlandii. To sztuczny twor ktory nie powinien miec racji bytu. A wszyscy ci ktorzy walcza o odzyskanie wolnosci sa w tym przypadku terrorystami. Hmmm policje i agentow do mordow uwaza sie tutaj za zbawcow tego narodu.

  • Sunday bloody Sunday
   9 maja, 21:14

   Ja, na miejscu Anglików, odlaczylbym się od reszty. Wtedy byśmy się przekonali, co zrobiłaby reszta. @Zolnierz wyklety. Gdybyś dobrze się wczytał w historię North Ireland, to byś zauważył, że lojaliści, to Szkoci. Więc, nie wszystko jest takie proste, jak myślisz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama